5 negatywnych cech u freelancera

Przytłacza Cię praca na etacie, jednak wciąż nie masz pewności, czy sprawdzisz się jako freelancer? Bez wątpienia, jest to droga, którą nie każdy powinien podążać. Zanim podejmiesz jedną z ważniejszych decyzji w życiu, zweryfikuj cechy swojego charakteru. Zobacz, które z nich mogą skutkować niższą efektywnością pracy, a przez to zarobkami na niezadowalającym poziomie.

Roztargnienie

Z zadziwiającą łatwością zapominasz, gdzie położyłeś klucze od samochodu? Zdarza Ci się, że nie pamiętasz, aby oddzwonić do rodziców? Jeśli planujesz karierę jako freelancer, to jak najprędzej powinieneś zacząć walczyć z roztargnieniem. Konkurencja nie śpi, a walka o klienta jest bardzo zaciekła. Każde drobne potknięcie działa na Twoją niekorzyść.

Grunt to doskonała organizacja pracy własnej. Pamiętaj, że nawet jeśli z natury jesteś osobą roztargnioną, która często buja w przysłowiowych obłokach, to możesz z tym walczyć. Im lepiej zapanujesz nad chaosem w swoim codziennym życiu, tym większą samodyscyplinę zyskasz w obowiązkach zawodowych. 

Jak walczyć z roztargnieniem? Przede wszystkim zapisuj wszystko, o czym możesz zapomnieć. Nawet gdy wydaje Ci się, że na 100% będziesz pamiętać o tym, aby następnego dnia z samego rana wysłać ważnego e-maila do klienta, to na wszelki wypadek przyklej sobie kolorową karteczkę na monitorze.

Wykorzystuj możliwości, jakie dają Ci nowoczesne technologie. Jest mnóstwo programów ułatwiających organizację pracy. Notatki w zeszycie i samoprzylepne karteczki uzupełnij aplikacją na telefon komórkowy i oprogramowaniem, z którego będziesz korzystać, pracując na komputerze. 

Lenistwo

Lenistwo to jeden z głównych grzechów freelancerów. Jeśli cenisz wygodną posadę, nie chcesz się rozwijać i ogólnie robisz wszystko, aby zarobić, ale się przy tym zbytnio nie wysilić, to raczej nie zrobisz oszałamiającej kariery jako freelancer.

Każdy wolny strzelec musi nieustannie pracować nad kreowaniem własnego wizerunku i budową marki osobistej. Wolność, której freelancerom tak bardzo zazdroszczą osoby uwięzione na etacie, ma także swoje ciemne oblicze. Prowadząc działalność na własną rękę, samodzielnie trzeba zadbać o klientów. Tu nie ma całego sztabu managerów, opiekunów klienta, specjalistów od sprzedaży. Freelancer powinien być osobą wszechstronną, która precyzyjnie określa własne cele i systematycznie do nich dąży.

Lenistwo jest wrogiem samorozwoju. Nie ważne, czy jesteś grafikiem, copywriterem czy programistą. Jeśli w pewnym momencie osiądziesz na laurach i stwierdzisz, że osiągnąłeś już wystarczający poziom wiedzy i umiejętności, to może to być początek Twojego końca. 

Prokrastynacja

Gorsza od lenistwa może być chyba jedynie prokrastynacja. Czasami jest mylona z lenistwem, jednak warto mieć na uwadze, że nie są to pojęcia tożsame. Prokrastynata za wszelką cenę będzie odkładał zadanie na później. I nie ma większego znaczenia, czy zadanie to jest pilne, ważne, czy faktycznie może poczekać na realizację. Znajdzie przy tym szereg wymówek i „zajęć zastępczych”, które w jego mniemaniu należy wykonać natychmiast (taką czynnością może być np. przeglądanie maili kilka miesięcy wstecz i usuwanie ze skrzynki odbiorczej wszelkich wiadomości reklamowych).

Dlaczego prokrastynacja jest groźna? To wyrok na Twoje cele (te bliższe i dalsze). Jeśli wiecznie będziesz odkładać zadania na później, to w końcu przekroczysz termin ich wykonania. O ile Twój klient za pierwszym razem może i będzie wyrozumiały, o tyle po kolejnej wpadce tego typu, szybko straci cierpliwość.

Prokrastynacja negatywnie odbija się nie tylko na efektywności pracy, lecz także odciska piętno na Twoim życiu codziennym. Jeśli wiecznie zawalasz zadania, nie potrafisz sprostać wyzwaniom, to istnieje ryzyko, że Twoja samoocena zacznie spadać. Zanim dołączysz do freelancerów, uporaj się z prokrastynacją.

Problemy z komunikacją

Nie każdy rodzi się mówcą, którego z zapartym tchem w piersiach słuchają tłumy. Jednak, gdy myślisz o karierze wolnego strzelca, to popracuj nad tym, aby komunikacja u Ciebie nie szwankowała. Osobą odpowiedzialną za negocjacje z klientami będzie nie kto inny, jak Ty

Co się liczy w komunikacji? Przede wszystkim przejrzystość i szybkość udzielania odpowiedzi. Nie wiesz jak rozgryźć konflikt z klientem, który pojawił się podczas pracy nad ostatnim projektem? Zasięgnij porady kogoś o większym doświadczeniu. Rozłóż sytuację na czynniki pierwsze, dokładnie ją przeanalizuj, a znajdziesz najlepsze rozwiązanie.

Brak asertywności

Problemy z komunikacją często są następstwem braku asertywności. Aby rozwiązać jeden problem, trzeba wpierw uporać się z innym. Ćwicz asertywność na każdym możliwym kroku. Tylko w ten sposób będziesz w stanie zadbać o swoją karierę wolnego strzelca. W przeciwnym razie wciąż będziesz przyjmować nadprogramowe zlecenia, które przepłacisz zmęczeniem, a to najkrótsza droga do wypalenia zawodowego.

Nasz tekst przekonał Cię do tego, że spełniasz kryteria na dobrze zapowiadającego się freelancera? Roztargnienie, lenistwo, prokrastynacja i problemy z komunikacją są Ci obce? To świetnie! Zapisz się do bazy dla freelancerów i poczekaj na kontakt od pierwszego zleceniodawcy!

Zaloguj się
Zarejestruj się
Resetuj hasło

Proszę wpisać nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z linkiem do ustawienia nowego hasła.