image of female creative graphic designer working on color selection picture id1057613484

Grafika otacza nas wszędzie. Gdy idziesz ulicą i zerkasz na reklamy, gdy przeglądasz internet, znajdujesz ulotki w skrzynce lub oglądasz okładki książek – stykasz się wtedy z projektami graficznymi, które musiała wykonać konkretna osoba. Sprawdź, co robi grafik komputerowy!

Grafik komputerowy – czym się zajmuje?

Praca grafika komputerowego różni się od pracy malarza czy rysownika. To, co różni te obydwa zawody od siebie, to narzędzia, którymi się posługują. Wbrew pozorom, grafik komputerowy nie tylko musi umieć dobrze rysować – do jego umiejętności musi należeć także obsługa programów komputerowych, takich jak np. Adobe Photoshop, Adobe Illustrator lub Corel Draw. Za ich pomocą może zaprojektować nie tylko konkretną grafikę, lecz także całe strony internetowe, reklamy, okładki książek, czy też logo różnych firm. Dzisiaj zapotrzebowanie na profesjonalnych grafików wciąż rośnie, ponieważ efekty wizualne są tym, co przykuwa nasz wzrok najbardziej, dlatego tak ważny jest dobry i dopracowany projekt graficzny. To, co robi grafik komputerowy, można podzielić w zależności od tego, w czym konkretnie się specjalizuje:

  • web designerzy odpowiedzialni są za projektowanie stron internetowych, sklepów online lub blogów,
  • operatorzy DTP zajmują się m. in. składaniem książek, czyli projektowaniem ich wnętrza,
  • graficy 3D projektują modele 3D, które następnie są wykorzystywane np. jako animacje w grach komputerowych.

Graficy komputerowi czasami współpracują także z działem marketingu lub copywriterami. Dzięki ich pomocy mogą stworzyć skuteczną reklamę, logo firmy lub przykuwający uwagę content na stronę internetową. 

Jak zostać grafikiem komputerowym?

Być może zastanawiasz się, jak zostać grafikiem komputerowym, od czego zacząć i gdzie szukać pierwszych zleceń. Jeśli od zawsze pasjonowało Cię rysowanie, malowanie lub projektowanie i czujesz, że w tym najlepiej się odnajdziesz, warto rozważyć dodatkowe kursy. Na rynku znajdziesz teraz szeroką ofertę kursów grafiki komputerowej – od podstawowych po zaawansowane. Niezależnie od poziomu warto cały czas rozwijać swoje umiejętności i wciąż się edukować, ponieważ będzie to bardzo cenne w Twojej przyszłej pracy! To, czym powinien się wyróżniać dobry grafik komputerowy, to przede wszystkim:

  • wyczucie estetyki,
  • zdolności plastyczne,
  • elastyczność (przydaje się we współpracy z różnymi branżami),
  • znajomość podstaw psychologii (np. w celu stworzenia skutecznej reklamy),
  • chęć ciągłego rozwijania się.

To, co jeszcze jest bardzo ważne, to dbanie o swoje portfolio. Właśnie ono jest wizytówką grafika komputerowego i świadectwem umiejętności, jakie posiada. Pamiętaj – im lepsze portfolio, tym lepsze oferty dostaniesz, a Twoja praca będzie bardziej doceniana. Warto wciąż je udoskonalać. 

Grafik komputerowy jako freelancer – czy to się opłaca?

To, co robi grafik komputerowy, jest potrzebne firmom nie tylko z jednej, konkretnej branży. Tak naprawdę każda z nich potrzebuje wsparcia – od wydawniczej po administracyjną. Nie każdy jednak chce decydować się na pracę na pełen etat, niektórzy wolą mieć większą swobodę w dobieraniu projektów i chcą sami narzucać sobie liczbę zleceń. Zdecydowaną zaletą takiego rozwiązania jest możliwość dostosowania godzin pracy pod swój tryb dnia. Szacuje się, że grafik komputerowy pracujący na cały etat, który dopiero zaczyna pracę i nie ma aż tak dużego doświadczenia może zarobić ok. 2500 zł netto. Natomiast taki, którego można już określić jako specjalistę, ok. 3200 zł netto(https://itmedia.pl/blog-wpis/ile-zarabia-grafik-komputerowy/). Jeśli zdecydujesz się na pracę jako freelancer, możesz wziąć o wiele więcej zleceń, a co za tym idzie, Twoje zarobki również się zwiększą, proporcjonalnie do zdobywanego doświadczenia. Istnieje jednak pewne ryzyko – zlecenia nie zawsze są ciągłe i możesz przez to zarobić mniej lub chwilowo przestać się rozwijać. 

Gdzie szukać zleceń jako grafik komputerowy?

Niezależnie od tego, na jakim etapie swojej kariery się znajdujesz – czy jesteś grafikiem na pełen etat, czy zdecydowałeś się na pracę jako freelancer – zawsze dbaj o to, aby Twoje portfolio było coraz lepsze. W tym celu możesz poszukać dodatkowych zleceń dla grafika komputerowego lub stworzyć swoją stronę www. Dzięki temu możesz nie tylko doskonalić swoje umiejętności, lecz także sprawdzić się w różnych zadaniach. Jeśli jeszcze nie projektowałeś dla żadnego zleceniodawcy logo lub wizytówki, warto zamieścić ogłoszenie i zobaczyć, jak Twoją pracę oceniają inni. Możesz zrobić to u nas, na portalu odfreelancera.pl. Wystarczy tylko założyć konto i zamieścić ogłoszenie jako grafik komputerowy. Ciągły rozwój jest bardzo ważny, bo im więcej projektów wykonasz, tym cenniejszym twórcą będziesz się stawać. A jeśli coraz więcej osób będzie korzystać z Twoich usług, staniesz się bardziej rozpoznawalny, a następnie doceniany i polecany. Stąd już prosta droga do spełnienia i satysfakcji zawodowej! 

Zaloguj się
Zarejestruj się
Resetuj hasło

Proszę wpisać nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z linkiem do ustawienia nowego hasła.