Czego potrzebujesz, żeby zatrudnić freelancera?

Freelancer wykona dla Ciebie niemal każdy projekt. Wolnemu strzelcowi możesz zlecić przygotowanie tekstów reklamowych, jak i stworzenie strony internetowej czy identyfikacji wizualnej marki. Jest to rozwiązanie o wiele tańsze, niż tworzenie oddzielnych etatów. Jedyne, czego potrzebujesz, aby zatrudnić freelancera, to wiedza – jak wybrać najlepszego kandydata!

Czy zatrudnianie freelancera faktycznie się opłaca?

Jak najbardziej tak! Co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Jeśli prowadzisz swój biznes już kilka lat, to zapewne zdążyłeś się zorientować, ile kosztuje Cię etat każdego pracownika. To nie tylko kwestia wypłacanego wynagrodzenia. To także szereg składek odprowadzanych na rzecz państwa. Zatrudniając freelancera, nie musisz wiązać się z nim umową długoterminową. Umawiacie się na zrealizowanie konkretnego projektu. 

To bardzo proste. Ustalacie warunki współpracy – cenę, termin, formę umowy. Otrzymujesz zrealizowany projekt i przelewasz wynagrodzenie freelancera na wskazane wcześniej przez niego konto bankowe. Formalności są w tym przypadku minimalne. Ograniczają się wyłącznie do podpisania z freelancerem stosownej umowy.

W zależności od tego, na jakiej zasadzie prowadzi swoją działalność, możesz z nim zawrzeć umowę o współpracy (B2B) lub umowę cywilnoprawną (umowę o dzieło lub umowę zlecenie). Jeśli chcesz współpracować wyłącznie na zasadach B2B, to koniecznie poinformuj o tym w opublikowanym ogłoszeniu. Dzięki temu skrócisz czas na przeglądanie zbędnych CV.

Jak znaleźć freelancera?

Większość przedsiębiorców, którzy chcą zatrudnić freelancera, publikuje ogłoszenia w portalach czy w mediach społecznościowych. Jest to dobre rozwiązanie, pod warunkiem, że lubisz spędzać długie godziny na analizowaniu ofert otrzymanych od osób, które niekoniecznie spełniają kryteria zamieszczone w opublikowanym ogłoszeniu.

Zastanawiasz się nad tym, czy jest inny sposób na to, aby znaleźć doświadczonego freelancera, który nie boi się wyzwań związanych z pracą w odpowiedzialnych projektach? Przekonaj się, jak bogata jest nasza baza, w której swoje sylwetki przedstawiają specjaliści z różnych dziedzin. Znajdziesz u nas zarówno copywriterów, grafików, programistów, marketingowców, jak i wirtualne asystentki.

Na co zwrócić uwagę wybierając freelancera do współpracy

Zasadniczo, to są dwie szkoły. Nie brakuje takich zleceniodawców, którzy wybierając freelancera do współpracy, kierują się głównie jego stawką. Można też spotkać takich, dla których liczy się wyłącznie doświadczenie freelancera. Która z tych metod przynosi lepsze rezultaty? Jak zawsze, tak i w tym przypadku, prawda zapewne leży gdzieś pośrodku.

Wybierając osobę do współpracy, mając na uwadze wyłącznie stawkę, można wpaść w pułapkę. I to w pułapkę podwójną. Z jednej strony, freelancer może oferować niską stawkę dlatego, że za wszelką cenę chce pokonać konkurencję i bardzo zależy mu na zdobyciu tego zlecenia. Możesz nie chcieć współpracować z taką osobą, która się nisko ceni, a nie jesteś w stanie zweryfikować jej umiejętności, dopóki nie zapoznasz się z portfolio.

Pułapka działa też w drugą stronę. Jeśli wybierzesz osobą o najwyższej stawce, a nie zweryfikujesz jej doświadczenia, to może okazać się, że trafiłeś na freelancera, który chodzi z nosem zadartym wysoko do góry i znacznie przecenia swoje umiejętności. W rezultacie zapłacisz jak za przysłowiowe zboże, a w zamian otrzymasz zlecenie całkiem przeciętnej jakości.

Jak zatem w tym przypadku znaleźć złoty środek? Wybierając freelancera do współpracy, kieruj się zarówno wysokością oferowanej stawki, jak i doświadczeniem, zwłaszcza w tej dziedzinie, która najbardziej Cię interesuje.
Ustal szczegółowe warunki współpracy

Dla własnego bezpieczeństwa zapisuj wszelkie ustalenia. Najlepiej, gdy korespondencję z potencjalnym wykonawcą zlecenia będziesz prowadzić za pośrednictwem poczty e-mail. Wówczas ryzyko, że coś się przypadkowo zagubi, maleje do absolutnego minimum.

Przede wszystkim ustal zakres zlecenia, jego ceną oraz termin wykonania. Pamiętaj, aby spisać umowę. Co prawda, w przypadku, gdy zostały poczynione ustalenia pomiędzy zleceniodawcą i zleceniobiorcą, nie jest wymagana pisemna forma takiej umowy, jednak jak mówią, przezorny jest zawsze ubezpieczony.

Nie chodzi o to, abyś z góry zakładał złą wolę freelancera i doszukiwał się potencjalnego oszustwa na każdym kroku. Freelancerzy, to w przeważającej większości osoby, dla których zadowolenie zleceniodawcy jest absolutnym priorytetem. To specjaliści, którzy ciężko pracują na to, aby ich marka miała krystalicznie czystą opinię. Jednak sytuacje losowe mogą przydarzyć się zawsze, a wówczas lepiej być maksymalnie zabezpieczonym na taką ewentualność.

W naszej bazie znajdziesz freelancerów, dla których nie ma zadań zbyt trudnych! To osoby z ogromnym doświadczeniem, które chętnie podejmą się nawet najbardziej szalonych wyzwań. Zapoznaj się z opublikowanymi ofertami i zdecyduj, z którym freelancerem nawiążesz współpracę. Zapoznaj się z opublikowanymi ofertami i zdecyduj, z którym freelancerem nawiążesz współpracę.

Zaloguj się
Zarejestruj się
Resetuj hasło

Proszę wpisać nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z linkiem do ustawienia nowego hasła.