Działalność nierejestrowana

Jak wystawiać fakturę bez zakładania firmy? Do jakiej wysokości przychodu można rozliczać się w taki sposób? Sprawdź, czym jest działalność nierejestrowana. Zebraliśmy dla Ciebie najważniejsze informacje.

Co to jest działalność nierejestrowana?

Działalność nierejestrowana jest obwarowana pewnymi warunkami. Mogą ją podjąć wyłącznie osoby fizyczne i to na określonych zasadach. Jeżeli nie masz firmy, jednak w Twojej głowie kiełkuje pomysł na biznes, chcesz sprawdzić, czy ma on szanse na powodzenie, a jednocześnie nie chcesz od razu rejestrować działalności gospodarczej, to działalność nierejestrowana może okazać się dobrym pomysłem na start. 

Inna sytuacja, w której działalność nierejestrowana się sprawdzi, to taka, gdy masz niewielki przychód. Jeżeli działasz w jakiejś niszy i wiesz, że jest to jedynie Twoje dodatkowe źródło dochodu, nie zamierzasz rozszerzać działalności i masz pewność, że przychody nie przekroczą określonej sumy, to również możesz skorzystać z takiej formy rozliczania się z klientami.

Kiedy została wprowadzona działalność nierejestrowana?

Osoby, które prowadzą działalność na małą skalę, nie muszą zakładać firmy – taką możliwość dają zapisy Konstytucji Biznesu, która weszła w życie w 2018 roku. Ze szczegółowymi regulacjami dotyczącymi takiej formy zarobkowej można zapoznać się, przeglądając ustawę Prawo przedsiębiorców.

Działalność nierejestrowana jest odpowiedzią na wymagania współczesnego świata. W ostatnich latach dosyć mocno zmienił się rynek zatrudnienia w naszym kraju. Coraz więcej osób decyduje się na niezależność w kreowaniu swojej ścieżki zawodowej. Popularność systematycznie traci praca na etat, a zyskują inne formy zatrudnienia, w tym prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Jak wynika z informacji udostępnianych przez Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej, liczba rejestracji nowych firm w naszym kraju oscyluje w granicach 30 tysięcy (np. w styczniu 2021 było to 27 601 firm, a w kwietniu 2021 roku 30 155). 

Wprowadzenie działalności nierejestrowanej jest w pewnym sensie rewolucją na polskim rynku gospodarczym. Z jednej strony jest to próba walki z szarą strefą, z drugiej – to duże ułatwienie dla osób, które dopiero chcą rozpocząć przygodę z biznesem, jednak obawiają się, że przychody, które początkowo będą osiągać, nie wystarczą na opłacenie wymaganych składek. 

Kto może skorzystać z działalności nierejestrowanej?

Z takiej formy rozliczania mogą skorzystać osoby fizyczne prowadzące działalność na małą skalę lub takie, które chcą spróbować swoich sił w biznesie. Działalność nierejestrowana to minimum formalności. Nie trzeba zakładać firmy, jednak należy pamiętać o tym, aby rozliczyć się z fiskusem z osiągniętych dochodów.

Kiedy możesz skorzystać z działalności nierejestrowanej? Jest kilka warunków, które musisz spełnić. Jednym z kryteriów jest wysokość miesięcznego przychodu. Ustawodawca określił górny próg przychodu pochodzącego z działalności nierejestrowanej na 50% minimalnego wynagrodzenia. Co istotne, warunek ten musi być spełniany miesiąc w miesiąc, a nie w rozliczeniu rocznym. Oznacza to, że w momencie, gdy przez kilka miesięcy w roku miałeś przychód w granicach 40% minimalnego wynagrodzenia, jednak w miesiącu kolejnym przychód ten wyniósł 55% minimalnego wynagrodzenia, to będziesz musiał zarejestrować działalność gospodarczą.

Ile wynosi minimalne wynagrodzenie w naszym kraju? Wysokość minimalnego wynagrodzenia wypłacanego za pracę w pełnym wymiarze czasu to wartość zmienna. Płacę minimalną gwarantuje ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Wysokość minimalnej płacy jest ustalana w każdym roku. W roku 2021 minimalne wynagrodzenie wynosi 2800 zł. Oznacza to, że w każdym miesiącu prowadzenia działalności nierejestrowanej w 2021 roku możesz osiągnąć przychód nie wyższy niż 1400 zł. 

Jest jeszcze jeden warunek, który musisz spełnić. Nie możesz prowadzić działalności gospodarczej w ciągu ostatnich pięciu lat. Dopuszczalne jest zawieszenie działalności gospodarczej (wówczas w świetle przepisów prawa jesteś traktowany jak osoba, która nie prowadzi takiej działalności).

Jakie korzyści wynikają z prowadzenia działalności nierejestrowanej?

Co możesz zyskać, decydując się na działalność nierejestrowaną? Korzyści widać już na pierwszy rzut oka. Taka „firma na próbę” to zwolnienie z konieczności opłacania obowiązkowych składek. Nie musisz troszczyć się o to, czy uda Ci się zarobić na ZUS. Twojej głowy nie będą zaprzątać także kwestie związane z opłacaniem księgowej. Działalność nierejestrowana to minimum kosztów i jeszcze mniej formalności. 

Gdzie zatem leży haczyk? Nie każdemu działalność nierejestrowana przypadnie do gustu. Jeżeli masz aspiracje związane z podbijaniem rynku, chcesz stać się liderem w swojej branży i marzy Ci się prowadzenie działalności na szeroką skalę, to o rejestracji firmy będziesz musiał pomyśleć dosyć szybko. Wszystko przez wysokość maksymalnego przychodu – jest to zaledwie połowa minimalnego wynagrodzenia. Niemniej działalność nierejestrowana to dobra opcja na start. Możesz rozeznać się w realiach rynku i sprawdzić, czy Twój pomysł na biznes ma szanse odnieść sukces.
Jesteś freelancerem i prowadzisz działalność nierejestrowaną? Chcesz znaleźć ciekawe zlecenia? Już dziś zarejestruj się w naszej bazie!

Zaloguj się
Zarejestruj się
Resetuj hasło

Proszę wpisać nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z linkiem do ustawienia nowego hasła.