freelancer czy pracownik do sturtupu

Start up z założenia jest działalnością o pewnym stopniu ryzyka. Kreowanie nowych produktów, zapełnianie niszy w określonej branży czy świadczenie usług w obszarach ryzykownych to przedsięwzięcie dla odważnych. Koszty powinny być odpowiednio skalkulowane. I w tym miejscu pojawia się pytanie, czy w takich warunkach lepiej sprawdzi się pracownik, czy freelancer?

Masz innowacyjny pomysł? Zainwestuj w start up!

Jeszcze nie tak dawno, na polskim podwórku niewielu słyszało o start up’ach. Co nieco można się było o tej formie działalności dowiedzieć, śledząc zachodnie modele biznesowe. Jednak od pewnego czasu innowacyjne podejście do działalności zyskuje zwolenników również i u nas. Masz ciekawy pomysł, który pozwoli zapełnić niszę? Chcesz spróbować rozwinąć działalność w branży obarczonej ryzykiem? 

Załóż start up! Wypłyń na szerokie wody, skaluj biznes i rozwijaj pomysły, które do tej pory drzemały wyłącznie w Twojej wyobraźni. Szybko przekonasz się jednak o tym, że samodzielnie nie będziesz w stanie osiągnąć założonych celów. Nawet jeżeli jesteś geniuszem. Wielkie umysły, takie jak Jobs czy Musk również potrzebowali zespołu. 

Jest kilka form nawiązywania współpracy. Możesz rozbudowywać swój zespół, tworząc nowe etaty i zatrudniając pracowników na umowę o pracę. Inna opcja to umowy cywilnoprawne, w tym m.in. umowa o dzieło i umowa zlecenie. Twoim zadaniem jest określić, które rozwiązanie będzie najbardziej opłacalne w przypadku prowadzonej przez Ciebie działalności.

Oceń, jakie możliwości daje Ci firmowy budżet

Osoby zakładające start up’y przeważnie mają głowy pełne pomysłów. Niestety nie zawsze można to samo powiedzieć o zasobności portfela. Branża IT jest dość specyficzna. Młode przedsiębiorstwo potrzebuje do rozwoju silnika, którym są nowi pracownicy. Wysokie koszty zatrudniania kolejnych członków zespołu powodują jednak to, że każda decyzja o przyjęciu nowej osoby, musi być starannie przemyślana.

Weź też pod uwagę literę prawa

Finanse to tylko jeden z aspektów, które trzeba wziąć pod uwagę, rozważając model zatrudniania nowych osób w raczkującej firmie. Kolejna kwestia to aspekty prawne. Przepisy kodeksu pracy dokładnie opisują, kiedy zachodzi stosunek pracy.

Nie w każdych warunkach możesz zawrzeć umowę cywilnoprawną. Zanim się na taki krok zdecydujesz, upewnij się, że taka relacja biznesowa nie będzie miała znamion stosunku pracy. W przeciwnym razie możesz narazić swoją firmę na nieprzyjemne konsekwencje.

Poszerzanie zespołu – stosunek pracy czy umowy cywilnoprawne?

Różnica pomiędzy umową o pracę a umowami cywilnoprawnymi jest zasadnicza. W pierwszym przypadku wszelkie kwestie pomiędzy pracownikiem a pracodawcą regulują szczegółowe przepisy Kodeksu Pracy. W sytuacji numer dwa, do rozstrzygania ewentualnych sporów właściwe są przepisy zawarte w Kodeksie Cywilnym.

Umowa o pracę to jeden z przykładów pracowniczego modelu zatrudnienia. Rozwiązanie to generuje znacznie wyższe koszty po stronie firmy, niż współpraca na umowę zlecenie. Biorąc zatem pod uwagę wyłącznie aspekt finansowy, to przy działalności, która dopiero się rozwija, warto zainwestować we współpracę z freelancerami.

Dlaczego współpraca z freelancerami to dobry wybór?

Kwestie finansowe, to jedno. Współpraca z freelancerami jest tańsza, niż zatrudnianie pracownika na etat. Zatrudniając nową osobę w zespole, musisz stworzyć jej przynajmniej minimalne warunki, jakie określa Kodeks Pracy. Tyczy się to np. minimalnego wynagrodzenia za pracę. Twój pracownik ma także prawo do płatnego urlopu i będziesz musiał zapłacić mu za przepracowane nadgodziny.

Gdy z freelancerem zawrzesz umowę o dzieło, interesuje Cię jedynie efekt końcowy. Nie zastanawiasz się nad tym, czy w okresie objętym współpracą się rozchoruje lub będzie chciał iść na urlop. Umawiacie się na konkretne wynagrodzenie i ustalacie termin oddania dzieła. Jak widzisz, współpraca z freelancerem to nie tylko zaoszczędzone pieniądze, lecz także mniej zszarganych nerwów.

Start up to specyficzna działalność, która obarczona jest stosunkowo dużym ryzykiem niepowodzenia. Spora część spośród młodych firm, zanim na dobre rozwinie skrzydła, to przechodzi przez rozmaite okresy wzlotów i upadków. Raz jest lepiej, raz jest gorzej. Tylko jaki to ma związek z zatrudnianiem nowych pracowników? Otóż ma i to dosyć duży.

Gdy podpiszesz z pracownikiem umowę o pracę, to możesz ją rozwiązać wyłącznie na warunkach określonych w Kodeksie Pracy. Po pewnym czasie będziesz zobowiązany do przestrzegania trzymiesięcznego okresu wypowiedzenie. Przez trzy miesiące będziesz musiał utrzymywać pracownika, na którego realnie Cię nie stać. Nie jest to nazbyt komfortowa sytuacja.

Współpraca z freelancerami to kooperacja, która w znaczniej części opiera się na projektach. Umowę podpisujesz na wykonanie konkretnego dzieła. Projekt się kończy i nic Cię nie wiąże z freelancerem. Owszem, gdy znów będziesz potrzebować jego pomocy, możesz zgłosić się do niego ponownie. Jednak w trudniejszym dla firmy czasie, nie będziesz ponosić kosztów związanych z utrzymaniem pracownika.
Szukasz freelancerów do swojego zespołu? Sprawdź oferty, jakie specjaliści z różnych branż zamieścili na naszym portalu. Znajdziesz tam m.in. wielu programistów! Otwórz się na współpracę z osobami, które nie boją się żadnych wyzwań!

Zaloguj się
Zarejestruj się
Resetuj hasło

Proszę wpisać nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z linkiem do ustawienia nowego hasła.