Freelancer na wakacje

Wakacje i urlop to dwa słowa, które kojarzą się przede wszystkim z przywilejami pracownika etatowego. A co z coraz liczniejszą freelancerską bracią? Przecież każdy ma prawo do chwili oddechu od codziennych obowiązków. Zastanawiasz się nad tym, jak przygotować się do wakacji? Przeczytaj nasz poradnik i zaplanuj pracę tak, aby znaleźć czas na odpoczynek!

Czy urlop i praca na własną rękę faktycznie się wykluczają?

Oczywiście, że nie! Ba, wypoczynek (w każdej formie) jest wskazany, niezależnie od tego, czy jesteś wolnym strzelcem, czy pracownikiem etatowym. Nawet kilka dni wolnego pozwoli Ci złapać dystans do codzienności i wrócisz ze świeżą głową do wykonywania obowiązków zawodowych. 

Prawo pracy jasno określa zasady, na jakich pracownik może iść na urlop. Zupełnie inaczej jest w przypadku freelancerów. Jeśli działasz na własną rękę, to z jednej strony, jesteś w nieco uprzywilejowanej sytuacji. Nie musisz się nikogo pytać o zgodę na wyjazd wakacyjny. Jednak rzeczywistość rzadko kiedy jest kolorowa. To, że w teorii możesz wziąć dowolną ilość dni wolnych od pracy, najczęściej wcale nie oznacza, że jest to takie proste. 

Wakacje freelancera wymagają odpowiedniego zaplanowania. Chcesz wyjechać na urlop? Zacznij o nim myśleć z dużym wyprzedzeniem. Dobrze dobrana strategia działania pozwoli Ci zaplanować wszystko w taki sposób, aby bezproblemowo pogodzić harmonogram zleceń z wyjazdem.

Jak zaplanować urlop, aby nie mieć zaległości?

Brak prawa do płatnego urlopu znacząco zniechęca wielu freelancerów do długich wojaży. Kolejną przeszkodą w organizacji wakacyjnego wypoczynku bywa duża liczba zawodowych zobowiązań i strach przed tym, jak na dwutygodniową nieobecność zareagują zleceniodawcy. Pamiętaj, że osoby, dla których wykonujesz projekty różnej maści, to też ludzi i doskonale rozumieją potrzebę relaksu!

Zastanów się, jaki termin będzie najlepszy na wyjazd

To, że wszyscy wyjeżdżają na wakacje w letnich miesiącach, wcale nie oznacza, że i Ty musisz podążać taką samą drogą. Jak zaplanować termin urlopu? Dostosuj go m.in. do sezonowości swojej działalności. Jeśli to właśnie w lipcu czy sierpniu masz najwięcej zleceń, przesuń wyjazd na okres, w którym pracy jest zdecydowanie mniej. Wówczas nie będziesz musiał martwić się o to, czy na czas zdążysz domknąć wszystkie projekty.

Uprzedź swoich klientów o nieobecności

Nikt nie lubi być zaskakiwany w ostatniej chwili. Jeśli na stałe współpracujesz z konkretnymi zleceniodawcami i otrzymujesz od nich stałą, miesięczną liczbę zleceń, to w dobrym tonie będzie przesłanie krótkiej informacji o planach urlopowych. Pozwoli to na lepszą organizację pracy, a i Twoi partnerzy biznesowi będą wiedzieć, aby wytyczne do zleceń przekazać Ci odpowiednio wcześniej.

Zaplanuj pracę tak, aby przed wakacjami domknąć wszystkie projekty

Planowanie urlopu z odpowiednim wyprzedzeniem ma jeszcze jedną zaletę. Jeśli już w lutym będziesz wiedzieć, że w drugiej połowie marca wyjedziesz na zasłużony urlop, to dostosujesz ilość podejmowanych zleceń do swoich mocy przerobowych. I tu masz dwa wyjścia. Albo tych zleceń weźmiesz mniej (co będzie się oczywiście wiązać z mniejszymi zarobkami), albo zorganizujesz swoją pracę tak, żeby z miesięcznym projektem zdążyć w dwa tygodnie.

Postaraj się znaleźć zastępstwo

Jeśli z jakichś powodów nie możesz wykonać wszystkich zadań przed wyjazdem, to postaraj się na czas swojej nieobecności znaleźć zastępstwo. Oczywiście taka praktyka sprawdzi się w przypadku długiego, np. miesięcznego urlopu. Gdy planujesz tygodniowe wakacje, to raczej nie będziesz zmuszony do tego, aby sięgać po rozwiązanie tego typu. 

Pracuj więcej, aby później móc odpocząć

Jedną z bolączek większości freelancerów jest to, skąd wziąć dodatkowe pieniądze na wakacyjny wypoczynek. Nie jest tajemnicą, że każdy wolny strzelec nie tylko sam decyduje o tym, kiedy jechać na wczasy, ale też musi się zatroszczyć o to, żeby zdobyć fundusze na wyjazd, gdyż urlop niestety nie jest płatny.

O ile masz na tyle wysokie stawki i na tyle dużą liczbę zleceń, że nie martwisz się o bieżące wydatki i jesteś w stanie zaoszczędzić na wyjazd, to po prostu zamknij biznes na czas urlopu. Jednak nie każdy jest tak dobrej sytuacji. Co zatem zrobić, aby sfinansować wymarzone wakacje?

Nie ma rady – w okresie przedurlopowym musisz pracować więcej. Poświęć na dodatkowe projekty kilka dodatkowych godzin w ciągu tygodnia, a przez miesiąc uzbiera się z nich solidny zastrzyk gotówki. Im wcześniej zaplanujesz wakacje, tym więcej czasu będziesz mieć na to, aby poszukać dodatkowych zleceń.

Dlaczego warto wyjechać na wakacje?

Nawet krótki wyjazd wakacyjny pozwala przełamać rutynę codziennych obowiązków. Być może spotkałeś się powiedzeniem, że kto kocha to, co robi, to w życiu nie przepracuje ani godziny. Jednak nawet w sytuacji, gdy Twoja praca jest Twoją największą pasją, to w pewnym momencie może pojawić się wypalenie zawodowe. Systematyczny wypoczynek pozwoli Ci go uniknąć.

Poza tym, podczas wakacji (czy to w dalekich krajach, czy nad mazurskim jeziorem) możesz na spokojnie opracować plan dalszego działania. W jakim kierunku chcesz się dalej rozwijać? Skąd pozyskiwać nowych zleceniodawców? Jak pracować nad promocją własnej marki? To tylko kilka pytań, które zapewne kłębią się w Twojej głowie. Podczas urlopu może uda Ci się znaleźć na nie odpowiedzi!
Szukasz dodatkowych zleceń, aby zarobić na wymarzone wakacje? Nie zwlekaj – już dziś zarejestruj się w naszej bazie! A może szukasz zastępstwa na czas urlopu? Sprawdź oferty innych freelancerów (grafików, copywriterów, tłumaczy, programistów i wielu innych). Nawiąż ciekawą współpracę i ciesz się zasłużonym wypoczynkiem!

Zaloguj się
Zarejestruj się
Resetuj hasło

Proszę wpisać nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z linkiem do ustawienia nowego hasła.