home office - aranżacja biura

Pandemia zamknęła Cię w domu? To nie koniec świata! Zaaranżuj domowe biuro i uratuj swój biznes! W naszym dzisiejszym wpisie znajdziesz garść wartościowych porad, dzięki którym będziesz w stanie tak ułożyć swoją pracę, aby móc wykonywać obowiązki z zacisza własnego domu!

Wydziel przestrzeń do pracy

Jeżeli tylko masz taką możliwość, to wydziel w swoim mieszkaniu przestrzeń, w której urządzisz przytulny kącik do pracy. Taka aranżacja przestrzeni pozwoli na, choć minimalne oddzielenie strefy prywatnej od zawodowej. W najlepszej sytuacji są osoby, które mają na tyle duże mieszkanie, że mogą na gabinet do pracy przeznaczyć oddzielny pokój. Wówczas stworzenie odpowiedniej atmosfery sprzyjającej skupieniu jest znacznie łatwiejsze.

Jednak przy odrobinie pomysłowości, możesz taką przestrzeń wydzielić nawet w sytuacji, gdy do dyspozycji wyłącznie przestrzeń w mieszkaniu jednopokojowym. Zastanów się, czy lepiej będzie Ci się pracowało w kącie przy drzwiach wejściowych, czy może lepszą efektywność pracy uzyskasz, gdy ustawisz biurko przy oknie. 

Jeżeli musisz zmieścić przestrzeń do pracy w salonie, który jednocześnie jest także Twoją sypialnią, to spróbuj, chociaż symbolicznie oddzielić biurko od reszty pokoju. W sytuacji, gdy masz na tyle miejsca, możesz wstawić ażurowy regał lub biblioteczkę. Jeżeli miejsca jest mniej, to symbolicznym rozgraniczeniem strefy pracy i odpoczynku może być np. kwietnik.

Zadbaj o komfort pracy – wygodne biurko i krzesło to podstawa

Aranżując domowe biuro, ustal priorytety. Zastanów się, czy najważniejszy jest dla Ciebie atrakcyjny i nowoczesny design biurka, czy jednak istotniejszy będzie komfort pracy. Rzeczywistość bardzo szybko zweryfikuje Twoje decyzje, dlatego lepiej od razu postaw na jak największy komfort pracy. 

Większe znaczenie niż wygląd biurka, będzie miał jego rozmiar. Oczywiście, możliwość wyboru konkretnych rozwiązań jest w pewnym sensie ograniczona przez przestrzeń w mieszkaniu, jaką masz do dyspozycji. Spróbuj znaleźć takie biurko, które będzie na tyle duże, że zmieścisz na nim wszystko, czego potrzebujesz, niezależnie od tego, czy do codziennej pracy niezbędny jest wyłącznie laptop o niewielkich rozmiarach, czy potrzebujesz też drugi monitor oraz wielofunkcyjne urządzenie, które jest jednocześnie drukarką i skanerem.

Kolejna kwestia, to wygodne krzesło. To nie tylko kwestia wygody, ale również i Twojego zdrowia. W tym przypadku nie ma co oszczędzać, idąc na pozorne kompromisy. Wybierając krzesło, zwróć uwagę na jego wysokość, możliwość regulacji oraz kształt. Dobierz je odpowiednio do swojego wzrostu. Na rynku coraz powszechniej są dostępne rozwiązania, które podczas siedzenia wymuszają prawidłową postawę ciała.

Ustal rytm dnia – oddziel czas na pracę, od czasu na odpoczynek

Największy błąd, jaki możesz zrobić, to wpuścić chaos do Twojego codziennego rytmu dnia. Praca z domu, wbrew pozorom nie jest taka prosta. Codziennie rano musisz się zmobilizować do tego, aby siąść przy biurku. W dodatku musisz zadbać o to, aby nic nie rozpraszało Twojej uwagi. Efektywność w pracy uzyskasz jedynie wówczas, gdy w pełni skoncentrujesz się na wykonywanych obowiązkach. 

Siadając przy biurku i zaczynając pracę, zapomnij, że znajdujesz się we własnym mieszkaniu. Potraktuj kawałek biurka, jak biuro z prawdziwego zdarzenia. Zorganizuj przestrzeń w taki sposób, aby pod ręką mieć wszystko, czego potrzebujesz. Dzięki temu unikniesz czasochłonnych wycieczek po całym mieszkaniu w poszukiwaniu notatnika. Podczas takiej wyprawy może rozproszyć Cię kurz na szafce, czy sterta ubrań czekających na prasowanie.

Ustal godziny, w których pracujesz. Niech to będą stałe pory. Dzięki temu przyzwyczaisz organizm do tego, że w określonych godzinach musi wzbić się na wyżyny własnych możliwości. Tak, jak wcześniej praca w biurze zaczynała się o 8, tak niech i teraz ta godzina będzie początkiem wytężonej pracy. 

Oczywiście, porę rozpoczęcia wykonywania obowiązków zawodowych możesz ustalić zgodnie z własnymi preferencjami. Ważne jest jednak, aby były to godziny stałe. Na regularnym trybie pracy zyska nie tylko Twój organizm. W ten sposób przyzwyczaisz także swoich bliskich, że o określonych godzinach jesteś poza zasięgiem i wszystkie swoje drobne problemy, muszą rozwiązywać samodzielnie.

Znajdź miejsce, w którym regularnie będziesz pozyskiwać ciekawe zlecenia

Konieczność pracy z domu znacznie ogranicza możliwość spotkań z klientami. Jest też i dobra strona takiego rozwiązania. Jeżeli do tej pory pozyskiwałeś zleceniodawców wyłącznie z lokalnego rynku, to teraz możesz znacznie poszerzyć obszar swoich poszukiwań. Przenieś się do sieci!

Zarejestruj profil w naszym serwisie. Określ swoją specjalizację. Opisz umiejętności i wyznacz stawki za konkretne zlecenia. Im lepiej zaprezentujesz swoją osobę, tym zwiększasz szansę na to, że to właśnie Ciebie wybierze potencjalny zleceniodawca!

Co możesz zyskać? Już wkrótce po rejestracji profilu możesz otrzymać ciekawe propozycje współpracy. Możesz również przeglądnąć profile innych freelancerów – kto wie, może wśród nich znajdziesz osobę, której zdecydujesz się powierzyć stworzenie strony internetowej będącej Twoją wizytówką w sieci?

Nie czekaj, zarejestruj się i zostań freelancerem!

Zaloguj się
Zarejestruj się
Resetuj hasło

Proszę wpisać nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z linkiem do ustawienia nowego hasła.