photo editing specialist working as graphic designer at office (1)

Redaktorów można spotkać wszędzie. Pracują w wydawnictwach, w gazetach i w portalach internetowych. I to niekoniecznie stacjonarnie! Coraz więcej redaktorów decyduje się na tryb pracy zdalnej. Jeśli myślisz o karierze w tym zawodzie, to koniecznie przeczytaj, czym zajmuje się redaktor i ile zarabia!

Czy redaktor zawsze znaczy to samo?

Zanim z bliska przyjrzymy się zarobkom redaktorów w naszym kraju, warto wyjaśnić, czym zajmuje się osoba zatrudniona na takim stanowisku. Wbrew pozorom, odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka oczywista. Należy bowiem rozróżnić potoczne rozumienie tego słowa od pracy redaktorskiej nad tekstem.

Jeśli wpiszesz w wyszukiwarkę hasło praca dla redaktora, to prawdopodobnie przetrzesz oczy ze zdziwienia, gdy zobaczysz, jak różnorodne wyniki wyszukiwania otrzymasz. 

Spora część z nich to będą propozycje pracy dla twórców treści. Ogłoszenia takie zamieszczane są zarówno przez agencje poszukujące copywriterów, jak i przez portale internetowe szukające autorów treści newsowych lub poradnikowych. 

Słownikowa definicja pracy redaktora jest jednak nieco inna – redaktor to osoba, która zajmuje się przygotowaniem materiału do publikacji. Oznacza to, że redaktor nie zajmuje się stricte tworzeniem tekstu od samego początku, lecz pracuje na materiale otrzymanym np. od copywritera. Wprowadza do tekstu poprawki i decyduje o ostatecznym kształcie publikacji.

Czym zajmuje się redaktor?

Zakres obowiązków redaktora jest w dużej mierze uzależniony od miejsca, w którym jest zatrudniony. Głównym obszarem działalności tego specjalisty jest jednak redakcja tekstów. Redaktor sprawdza, czy tekst, który otrzymał, został napisany poprawnie. Jego zadaniem jest wyłapanie wszelkich błędów, nie tylko ortograficznych czy interpunkcyjnych, lecz również stylistycznych czy logicznych. To praca żmudna, z której radość czerpią wyłącznie pasjonaci słowa pisanego.

Jak zostać redaktorem?

Przydatne może okazać się wykształcenie kierunkowe, jednak nie jest ono obligatoryjne. Jeśli skończyłeś inny kierunek studiów niż edytorstwo, to jeszcze nic straconego. Wiedzę niezbędną do wykonywania zawodu możesz zdobyć na specjalistycznych kursach. Oprócz tego niezbędna będzie praktyka w pracy redaktorskiej. 

Od czego zależy wynagrodzenie redaktora?

Nie jest żadną tajemnicą, że dysproporcje dotyczące zarobków można spotkać w każdej branży. Przykładem niech będą copywriterzy – są osoby, które za napisanie 1 000 zzs otrzymują kilka złotych, a są i tacy, którzy zarabiają kilkanaście razy więcej. Podobnie jest też w przypadku redaktorów. 

Wysokość zarobków redaktora uzależniona jest m.in. od jego specjalizacji, czy stanowiska, jakie zajmuje. Duży wpływ na wysokość pensji ma również dotychczasowe doświadczenie zawodowe. Redaktor z kilkuletnim doświadczeniem będzie zarabiał więcej, niż osoba, która dopiero zaczyna pracę w tym zawodzie.

Ile zarabia redaktor?

Wysokość zarobów zawsze wzbudza spore emocje. Nie każdy chce otwarcie rozmawiać na ten temat, część osób związana jest też umową o zachowaniu poufności. Wiarygodne informacje można znaleźć w wynikach anonimowych badań. Wg. Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń (ostatnia aktualizacja pochodzi ze stycznia 2021 r.), mediana zarobków osób na stanowisku redaktora wynosi 4 820 zł brutto, co na rękę daje kwotę 3 487 zł.

Rynkowe wynagrodzenie mieści się w przedziale od 3 690 zł brutto do 6 170 zł brutto. Nie brakuje jednak redaktorów, którzy zarabiają powyżej, jak i poniżej wspomnianych widełek. Warto jeszcze wspomnieć, że w przeprowadzonym badaniu wzięło udział 312 redaktorów.

Czy warto być redaktorem-freelancerem?

Redaktor pracujący na etacie związany jest najczęściej z jedną firmą (wydawnictwem). Taka formuła pracy znacznie ogranicza możliwości podnoszenia zarobków. Jeśli chcesz zacząć zarabiać więcej, to zdecyduj się na pracę zdalną.

Praca zdalna dla redaktora to zarówno realne korzyści, jak i konkretne wyzwania. Jak każdy freelancer, tak i redaktor, który zdecyduje się zostać wolnym strzelcem, będzie musiał zadbać o stały przypływ nowych zleceń. Z drugiej strony, taka formuła pozwala samodzielnie określać to, ile czasu poświęca się na pracę, a w ostatecznym rozrachunku – ile się zarabia.

Dobra informacja jest taka, że jeśli chcesz spróbować swoich sił jako redaktor-freelancer, to nie musisz rezygnować z pracy etatowej. Oczywiście pod warunkiem, że nie ogranicza Cię żadna umowa o zakazie konkurencji. 

Swoją przygodę jako freelancer możesz zacząć od realizowania pojedynczych zleceń, np. dla agencji copywriterskich. Redaktorów do zdalnej pracy dorywczej poszukują również portale internetowe publikujące artykuły tematyczne. Jako freelancer możesz rozliczać się za wierszówkę, za arkusz lub ustalając konkretną kwotę za zredagowanie całego artykułu. Sam zdecyduj, która opcja jest dla Ciebie najkorzystniejsza.

Szukasz sposobu na dodatkowy zarobek? Chcesz zdobyć swoje pierwsze zlecenie lub pozyskać nowych klientów? Poznaj możliwości, jakie oferuje Ci portal odfreelancera.pl! Uzupełnij profil freelancera i poczekaj na zgłoszenie od zleceniodawcy!

Zaloguj się
Zarejestruj się
Resetuj hasło

Proszę wpisać nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z linkiem do ustawienia nowego hasła.