person gets creative working from home in the bathrub

Praca z domu ma wiele zalet. Oszczędzasz w ten sposób czas i pieniądze. Pracujesz w komfortowych warunkach. Masz nieograniczony dostęp do lodówki, wentylatora czy ulubionej muzyki. Jednak dla wielu osób, taki tryb pracy to również duże obciążenie psychiczne. Podpowiadamy, jak pracować z domu i nie zwariować!

Zastanów się, czy faktycznie chcesz pracować z domu

Podjąłeś decyzję – chcesz być freelancerem (choć w dzisiejszych czasach z formułą pracy zdalnej można się też coraz częściej spotkać, pracując na etacie). Czy to oznacza, że swoje obowiązki zawodowe musisz wykonywać z domu? Niekoniecznie! 

Przeczytaj wpis Praca zdalna spoza domu – o co warto zadbać. Znajdziesz w nim krótki poradnik dotyczący organizacji pracy zdalnej poza domem. Jeśli chcesz pracować zdalnie, a w swoim mieszkaniu nie masz możliwości wydzielenia choćby niewielkiej powierzchni na mini biuro, to skorzystaj z oferty biur coworkingowych. Pracować możesz też z innego, dowolnego miejsca, które przyjdzie Ci do głowy.

A co w sytuacji, gdy jednak zależy Ci na tym, aby pracować z domu? Jak w takiej sytuacji zadbać o dobre samopoczucie? Poznaj kilka wskazówek!

Zadbaj o przyjazne środowisko pracy

Pracując z domu, będziesz potrzebował kawałka wolnej przestrzeni, aby odpowiednio zorganizować przestrzeń do pracy. Najlepszym rozwiązaniem jest oddzielny pokój, w którym nikt nie będzie Ci przeszkadzał. Może to być pokój gościnny – nie musisz od razu przerabiać go na biuro. Priorytetem powinien być komfort, ma on niebagatelny wpływ na Twoją produktywność.

Kolejna sprawa to biurko – o optymalnej wielkości, dostosowane do specyfiki Twojej pracy. Nie sprawdzi się zarówno zbyt małe biurko (praca przy nim będzie niewygodna), jak i mebel o zbyt dużych gabarytach (każdy skrawek wolnej przestrzeni będzie się dopominał o to, aby zapełnić go notesem czy kubkiem z herbatą – ani się spostrzeżesz, a bałagan sam się zrobi).

Oddziel życie zawodowe od prywatnego

Nie jesteś w stanie jednocześnie efektywnie pracować i myśleć o tym, co ugotować na obiad. Tak się po prostu nie da. Musisz zrozumieć, że oddzielenie czasu poświęcanego na pracę i życie prywatne to klucz do harmonii i sukcesu zawodowego. Gdy siadasz do biurka, maksymalnie skup się na zadaniach do wykonania. Im szybciej skończysz projekt, tym szybciej zajmiesz się sprawami dnia codziennego.

Jeszcze jedno – gdy już to zrozumiesz, pozostanie Ci jeszcze jedno wyzwanie. Będziesz musiał wytłumaczyć swoim najbliższym, dlaczego tak ważne jest, aby Ci nie przeszkadzali w czasie pracy. Postaw wyraźne granice, a łatwiej będzie Ci zorganizować plan dnia.

Nie siadaj też do komputera kilka minut po tym jak wstaniesz z łóżka. Twój organizm potrzebuje trochę czasu, aby się dobudzić. Pamiętaj – to, że pracujesz z domu, wcale nie oznacza, że szlafrok będzie odpowiednim strojem. Chcesz rozdzielić czas prywatny od zawodowego? Przygotuj sobie „strój służbowy”! Skoro pracownicy ubierają się elegancko do biura, to Ty też możesz podążyć tym tropem. Nigdy nie wiesz, kiedy klient poprosi Cię o krótką telekonferencję celem omówienia bieżącego projektu.

Rób systematyczne przerwy w pracy

Co jakiś czas zrób sobie krótką przerwę. Zaparz ulubioną herbatę, zrób kilka ćwiczeń rozciągających. Przejdź się po pokoju, wyjdź na taras lub balkon, aby zaczerpnąć odrobinę świeżego powietrza. Jest Ci ciężko zapanować nad umykającymi godzinami? Ustaw budzik, który regularnie będzie Ci przypominał o przerwie. Chwila oddechu nie opóźni realizacji projektu, a wręcz przeciwnie – korzystnie wpłynie na Twoją efektywność.

Znajdź czas na relaks i drobne przyjemności

Zarobki freelancera zależą w dużej mierze od tego, ile czasu poświęci on na pracę. Każdemu zależy zatem na tym, aby pracować jak najwięcej. Uważaj jednak, aby nie wpaść w pułapkę pracoholizmu, która czyha zwłaszcza na początkujących wolnych strzelców. Kilkanaście godzin dziennie wytężonego wysiłku intelektualnego to zdecydowanie za dużo.

Nie chcesz zwariować, pracując z domu? Zadbaj o relaks, drobne przyjemności i komfortowy sen. Pamiętaj o tym, aby znaleźć czas na rozrywkę i spotkania ze znajomymi. Natłok obowiązków zawodowych w najlepszym razie przyprawi Cię o ból głowy, a w najgorszym, przysporzy poważniejszych problemów ze zdrowiem.
Pracuj mniej, zarabiaj więcej

Przysłowiowa klęska urodzaju to pojęcie, które znane jest wielu freelancerom. Praca na własny rachunek to wieczna niewiadoma odnośnie liczby zleceń w kolejnym miesiącu. Sytuacja często wygląda tak, że zleceń albo nie ma wcale, albo jest ich w nadmiarze i wówczas ciężko nadążyć za uciekającymi deadline’ami. 

Nie pracuj ciężko, pracuj inteligentnie. Doskonal swoje kompetencje zawodowe i podnoś stawki za zlecenia. Dzięki temu, poświęcając tyle samo czasu na pracę, będziesz w stanie zarobić o wiele więcej! 

Szukasz ciekawych projektów, w których będziesz mógł wykazać się swoimi ponadprzeciętnymi umiejętnościami? Już dziś dołącz do freelancerów, którzy założyli konto w naszym portalu. Nie przedzieraj się przez setki ogłoszeń w sieci. Daj szansę zleceniodawcom, aby Cię znaleźli!

Zaloguj się
Zarejestruj się
Resetuj hasło

Proszę wpisać nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z linkiem do ustawienia nowego hasła.