Jak ocenić portfolio freelancera

Doświadczenie freelancera to jeden z najważniejszych elementów, jakie warto wziąć pod uwagę, wybierając zleceniobiorcę. Pojawia się jednak wyzwanie – jak zweryfikować umiejętności konkretnej osoby, skoro wcześniej się z nią nie współpracowało? Niezwykle pomocne okazuje się w tym względzie portfolio. Podpowiadamy, czym się kierować oceniając dotychczasowe osiągnięcia freelancerów.

Sposób prezentacji portfolio

Każdy freelancer, niezależnie od branży, w jakiej działa, ma kilka możliwości prezentacji swoich dotychczasowych prac. Przyjrzyjmy się, jakie opcje ma np. grafik.

Jeśli otrzymasz portfolio w postaci plików graficznych stanowiących załącznik do maila, możesz podejrzewać, że masz do czynienia z osobą, która w branży stawia pierwsze kroki. Bardziej doświadczeni graficy zamieszczają swoje prace albo na własnej stronie internetowej, albo w specjalnych serwisach umożliwiających atrakcyjną wizualnie prezentację wykonanych dotychczas projektów.

Sposób budowania portfolio jest istotny z różnych względów. Im więcej zaangażowania wymagało stworzenie miejsca, w którym udostępniane są prace, tym z większym prawdopodobieństwem możesz zakładać, że freelancer ma nie tylko głowę pełną pomysłów, lecz także szuka najlepszych i najbardziej efektywnych sposobów ich realizacji.

Specjalizacja freelancera

Przy ocenie portfolio freelancera liczy się nie tylko ilość publikacji, lecz także ich specyfika. Jeden copywriter będzie dobry w tworzeniu tekstów poradnikowych, inny okaże się specjalistą od treści sprzedażowych. Grafik może być mistrzem w obróbce zdjęć i tworzeniu niesamowitych kolaży, jednak zupełnie nie będzie w stanie poradzić sobie ze stworzeniem chwytliwej grafiki na potrzeby mediów społecznościowych. 

Zanim zdecydujesz się na współpracę z konkretną osobą, sprawdź, nie tyle objętość portfolio, ile to, czy znajdujesz w nim realizacje o podobnych założeniach, jak projekt, który chcesz zlecić.

Aktualność zamieszczonych informacji

Oceniając portfolio freelancera, zwróć uwagę na aktualność prezentowanych informacji. Dlaczego tak istotne jest to, czy dana realizacja jest efektem pracy w ostatnich miesiącach, czy ma już kilka lat?

Jeśli portfolio zawiera zarówno prace aktualne, jak i sprzed kilku lat, to możesz zobaczyć, jak na przestrzeni czasu zmieniał się styl danej osoby. Sprawdzisz w ten sposób, czy kierunek zmian jest zgodny z Twoimi oczekiwaniami. Ocenisz, czy Twoim zdaniem, freelancer się rozwija, czy też wciąż tworzy według jednego schematu.

A co w sytuacji, gdy otrzymasz dostęp jedynie do starych realizacji? Tu otwiera się okno na wszelkiej maści wątpliwości. Jeżeli prace są dobrej jakości, to możesz podejrzewać, że zlecając projekt, będziesz zadowolony z efektu. Jednak, co w sytuacji, gdy od czasu publikacji ostatniej pozycji w portfolio, freelancer nie wykonywał żadnych projektów? Niećwiczony warsztat zamiera.

Błędy w portfolio

Portfolio freelancera to z założenia zbiór jego najlepszych prac. Każda pozycja powinna być zatem dopracowana w najdrobniejszym szczególe. Weźmy na przykład portfolio copywritera. Wiadomo, nikt nie jest nieomylny, jednak w prezentowanych treściach, nie powinny występować nawet literówki, o błędach ortograficznych nie wspominając.

Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta – jeżeli pojawiają się błędy w najlepszych (zdaniem freelancera) tekstach, to Ty, jako zleceniodawca, możesz mieć uzasadnione przekonanie, że wolny od chochlików nie będzie też efekt pracy, jaką zlecisz konkretnej osobie. 

Wszelkie niedociągnięcia mogą wynikać zarówno z braku kompetencji na odpowiednim poziomie (np. copywriter nie ma wystarczającej wiedzy dotyczącej np. zasad interpunkcji), jak i ze zwykłego niedbalstwa (nie wysilił się nawet na to, aby przeczytać tekst przed publikacją w portfolio).

Biznes

0
Deleguj zadania i zajmij się rozwojem swojej firmy

Czego możesz dowiedzieć się z portfolio freelancera?

Przeglądając portfolio freelancera, możesz dowiedzieć się sporo o osobie, z którą planujesz nawiązać współpracę. Oceniając wcześniejsze projekty, poznasz nie tylko specjalizację, w jakiej freelancer czuje się dobrze, indywidualny styl, lecz także będziesz w stanie zorientować się, czy dany freelancer dopiero zaczyna działalność, czy ma już za sobą wiele zrealizowanych projektów. 

Takie informacje okażą się przydatne przy ustalaniu stawki za konkretne zlecenie. Pomogą również wybrać zleceniobiorcę z odpowiednimi umiejętnościami. Przecież nie zawsze szukasz doświadczonego grafika do dużych i skomplikowanych projektów. Czasami potrzebujesz skorzystać z usług osoby, która jest w stanie wykonać podstawową obróbkę zdjęć.

Nawiąż kontakt z freelancerem, wyślij do niego krótką wiadomość, zapytanie ofertowe. Sprawdź czas reakcji, oceń sposób odpowiedzi. To niby drobnostki, jednak dzięki nim przekonasz się, czy z konkretną osobą złapiesz wspólny język. Takie elementy wpływają na płynność późniejszej współpracy, a nie będziesz w stanie wywnioskować ich z samego portfolio.

Chcesz nawiązać współpracę z grafikiem, copywriterem, koderem lub montażystą formatów wideo? W naszym serwisie znajdziesz freelancerów do zadań specjalnych! Oceń portfolio i wybierz specjalistę, któremu powierzysz współtworzenie potęgi Twojej firmy.

Zaloguj się
Zarejestruj się
Resetuj hasło

Proszę wpisać nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z linkiem do ustawienia nowego hasła.