Freelance vs pełen etat

Nie możesz się zdecydować, w którą stronę rozwijać swoją karierę zawodową? Czy zostać na bezpiecznej posadzie z umową o pracę, czy może rozwinąć żagle i spróbować działalności jako freelancer? Daj sobie czas na podjęcie decyzji i postaraj się pogodzić te dwie formy zatrudnienia.

Praca na etacie a freelancing

Wolny strzelec – to brzmi dumnie! Jednak wiele osób, zanim zdecyduje się na ostateczne rozstanie z marudzącym szefem, pragnie sprawdzić, czy taka ścieżka zawodowa będzie dla nich odpowiednia. Wbrew pozorom, połączenie freelancingu i pracy zawodowej nie jest aż tak karkołomnym zadaniem, jak może się na początku wydawać. Oczywiście, sukces przedsięwzięcia zależeć będzie od sprawnej organizacji. Pamiętaj też o tym, że nie jesteś maszyną i potrzebujesz czasu na odpoczynek! 

Precyzyjnie określona ścieżka rozwoju kariery

Profilowana szkoła średnia, konkretny kierunek studiów, praca w wymarzonym zawodzie aż do emerytury to świetny plan. Przynajmniej na papierze prezentuje się doskonale. Co jednak w sytuacji, gdy po czasie okazuje się, że zawód, jaki wykonywałeś przez kilka ostatnich lat, przestaje Ci sprawiać satysfakcję? Lub gdy masz wiele zainteresowań i chciałbyś rozwijać swoją ścieżkę zawodową w nieco innym kierunku niż do tej pory?

Masz dwa rozwiązania. Pierwsze to rewolucja totalna. Zmienisz zawód z dnia na dzień, rozstaniesz się z poprzednim miejscem zatrudnienia i rozpoczniesz działalność „na swoim”. Przyznasz jednak, że taka decyzja może być ryzykowna. Jeżeli masz nieco bardziej zachowawczą naturę i nie działasz impulsywnie, to prawdopodobnie zamiast rewolucji wybierzesz ewolucję. Zanim zdecydujesz się na rozwiązania ostateczne, sprawdzisz, czy droga freelancera jest dla Ciebie. Dobra wiadomość jest taka, że możesz pogodzić pracę na etacie z freelancingiem!

Sposób na rozwój pasji

Pracując jako freelancer, możesz rozwijać swoje pasje. Jest to świetna okazja do tego, aby nieco odetchnąć od etatowej rutyny. Lubisz robić zdjęcia? Możesz zostać fotografem ślubnym. Pasjonuje Cię grafika komputerowa i doskonale obsługujesz programy graficzne? Zajmij się projektowaniem stron internetowych po godzinach. Sposobów na samorealizację jest wiele. Nie wiesz, w jaki sposób pozyskać nowych klientów? Zostaw kontakt do siebie w naszej bazie freelancerów!

Dodatkowe źródło dochodu

Freelancing to nie tylko szansa na rozwój zainteresowań, lecz także sposób na dodatkowy zarobek. Jako wolny strzelec samodzielnie określasz liczbę podejmowanych zleceń. Jeżeli czekają Cię większe wydatki, możesz dzięki dodatkowym fuchom nieco podreperować domowy budżet. Zysk jest w tym przypadku podwójny – nie dość, że robisz to, co lubisz, to jeszcze Ci za to płacą!

Jak pogodzić pracę na etacie z freelancingiem i nie zwariować?

Jest kilka podstawowych zasad, których musisz się trzymać, jeżeli chcesz jednocześnie być wolnym strzelcem i pracować na etacie.

  • Działaj na miarę swoich możliwości.
  • Zorganizuj przestrzeń roboczą w mieszkaniu.
  • Zadbaj o ciągłość zleceń.
  • Znajdź czas na odpoczynek.

Łączenie etatu z dodatkowymi zleceniami to praktyka, która zyskuje coraz szersze rzesze zwolenników. Według takiego schematu pracują bardzo często osoby zatrudnione w obszarze IT, marketingu czy graficy

Działaj na miarę swoich możliwości

Praca na etacie to ogromne zobowiązanie. Przez 8 godzin, 5 dni w tygodniu trzeba być maksymalnie skoncentrowanym na wykonywaniu obowiązków zawodowych wynikających z umowy o pracę. Jak w takiej sytuacji znaleźć siłę i motywację do dodatkowej pracy na własny rachunek? Przepis na sukces jest prosty – nie bierz zleceń, które są ponad Twoje siły. Jeżeli czujesz, że mijający tydzień bardzo Cię wymęczył, to zmniejsz wymiar pracy dodatkowej. Gdy poczujesz, że masz nieco więcej luzu, możesz postarać się o dodatkowe zlecenia. Pamiętaj, że pracując po kilkanaście godzin na dobę, możesz bardzo szybko wypalić się zawodowo.

Zorganizuj przestrzeń roboczą w mieszkaniu

Pracując na etacie, nie musisz martwić się o biurko czy służbowy komputer. O wszystko zadba firma. Co innego, gdy zaczynasz działać jako freelancer. W tym przypadku samodzielnie powinieneś zatroszczyć się o odpowiednie środowisko pracy. Postaw na wygodę oraz funkcjonalność. Pamiętaj przy tym, aby w ramach dodatkowej działalności pod żadnym pozorem nie korzystać ze służbowego sprzętu!

Zadbaj o ciągłość zleceń

Pracując jednocześnie na etacie, masz o wiele mniej czasu na pozyskiwanie nowych klientów, niż gdybyś był wyłącznie wolnym strzelcem. Nie trać czasu na codzienne przeglądanie kilkunastu portali ze zleceniami. Zarejestruj się w naszej bazie jako freelancer i daj się znaleźć zleceniodawcom!

Znajdź czas na odpoczynek

To, że człowiek nie jest maszyną i potrzebuje czasu na odpoczynek, może wydawać się oczywistą oczywistością. Zadziwiająco często jednak o tym zapominamy i rzucamy się w wir pracy. Przemęczenie, nadmierny stres i zbyt mała ilość snu to wcale nie jest sposób na spektakularny rozwój kariery zawodowej. To najkrótsza droga prowadząca do gabinetu lekarskiego. W trosce o własne zdrowie znajdź chwilę na odpoczynek i zadbaj o równowagę pomiędzy życiem zawodowym i osobistym.
Zaloguj się
Zarejestruj się
Resetuj hasło

Proszę wpisać nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z linkiem do ustawienia nowego hasła.