rozliczanie firmy jako freelancer

Możliwość wystawiania faktur w ramach prowadzonej działalności gospodarczej to duże ułatwienie dla freelancera. Jednak nie każdy chce zakładać firmę. Zastanawiasz się, w jaki sposób możesz rozliczać się z klientami? Przeczytaj nasz poradnik.

Freelancing, czyli swoboda działania

Skoro zdecydowałeś się na bycie wolnym strzelcem, to zapewne swoboda w podejmowaniu decyzji zawodowych jest dla Ciebie wartością nadrzędną. Nie wchodzą zatem w rachubę zobowiązania długoterminowe, a umowę o pracę uważasz za przeżytek. Z drugiej jednak strony, nie prowadzisz działalności gospodarczej, nie możesz zatem współpracować z innymi firmami na zasadach B2B. 

Masz inne możliwości, aby rozliczać się z klientami:

  • umowy cywilnoprawne (umowa zlecenie, umowa o dzieło),
  • faktury wystawiane przez portal internetowy,
  • działalność nierejestrowana,
  • inkubator przedsiębiorczości.

Każda z tych form ma swoje zalety. Warto, abyś przyjrzał się im bliżej. Dzięki temu będziesz mógł wybrać możliwość, która z Twoje punktu widzenia okaże się najkorzystniejsza.

Umowy cywilnoprawne – umowa o dzieło i umowa zlecenie

Umowy cywilnoprawne, pogardliwie nazywane umowami śmieciowymi, to bardzo popularny wśród freelancerów sposób na rozliczanie się z klientami. Chociaż obydwie umowy są wrzucone do jednego worka, to warto zwrócić uwagę na występujące pomiędzy nimi różnice. 

Umowa o dzieło – umowa uwzględniająca efekt finalny

Rezultatem Twoich działań prowadzonych dla konkretnego klienta ma być realizacja strony internetowej? A może umawiacie się na stworzenie paczki tekstów reklamowych? W takim przypadku możesz z klientem rozliczyć się na podstawie umowy o dzieło. Gdy „produkt” będzie gotowy, wystawisz rachunek i po sprawie. Pamiętaj jednak o tym, aby odprowadzić do US zaliczkę na podatek dochodowy. Umowa o dzieło popularna jest np. wśród grafików komputerowych, programistów czy tłumaczy. 

Warto mieć jednak na uwadze, że są sytuacje (nie dotyczy to wolnych zawodów), w których umowy o dzieło podlegają ograniczeniom. Jeżeli masz plan, aby unikać płacenia składek i zarabiać wyłącznie w ramach umów o dzieło, to możesz w pewnym momencie spotkać się z oporem ze strony organów podatkowych. Przepisy jasno określają bowiem, że prowadzona w ten sposób aktywność zawodowa nie może mieć charakteru ciągłego i zorganizowanego. Jeżeli jest to poboczna forma zarobku – wszystko w porządku. Jeśli jednak stanie się głównym źródłem utrzymania, to mogą pojawić się problemy.

Umowa zlecenie – umowa starannego wykonania

Umowa zlecenie ma nieco inne zastosowanie niż umowa o dzieło. W tym przypadku rozliczany nie jest efekt końcowy (np. strona internetowe wykonana zgodnie z założeniami określonymi w umowie), lecz czas, jaki poświęciłeś na realizację zlecenia. Taki rodzaj umowy podlega obowiązkowemu odprowadzeniu składek. Umowa zlecenie podpisywana jest często np. z osobami odpowiedzialnymi za prowadzenie kampanii reklamowych w mediach społecznościowych.

Faktury wystawiane przez portal internetowy

Jest sposób na to, aby wystawić fakturę zleceniodawcy, nie zakładając przy tym działalności gospodarczej. Co więcej, takich sposobów jest kilka. Pierwszy z nich to wystawienie faktury za pośrednictwem portalu internetowego, który łączy zleceniodawców i zleceniobiorców. Zleceniobiorca podpisuje umowę z serwisem internetowym, serwis wystawia fakturę Twojemu klientowi, Ty otrzymujesz pieniądze, jednak musisz liczyć się z prowizją dla portalu. 

To rozwiązanie może się sprawdzić, gdy natrafisz na klientów, którzy wymagają faktury, a Ty nie możesz jej wystawić jako osoba fizyczna, bo Twój dochód przekroczył próg zezwalający na działalność nierejestrowaną. A właśnie! Tak przy okazji – możesz też rozliczać się w ten sposób. 

Działalność nierejestrowana

Nie tak dawno temu (kwiecień 2018 r.) ustawodawca opublikował Konstytucję dla biznesu. W jej ramach została stworzona Ustawa prawo przedsiębiorców, w której znalazły się zapisy dotyczące działalności nierejestrowanej. Jest to wyjście naprzeciw oczekiwaniom wielu osób, które zastanawiają się nad założeniem działalności gospodarczej, jednak nie są pewne tego, czy uda im się osiągnąć dochody pozwalające na opłatę należnych składek.

Założenia określające działalność nierejestrowaną są dosyć restrykcyjne. Z takiej formy osiągania zarobku mogą skorzystać osoby, które:

  • mają przychód z działalności nie większy niż 50% minimalnego wynagrodzenia w każdym miesiącu,
  • nie prowadziły działalności gospodarczych przez ostatnie 5 lat.

W praktyce oznacza to, że przychód z działalności nierejestrowanej w żadnym miesiącu 2021 roku nie może przekroczyć 1400 zł.

Inkubator przedsiębiorczości

Jeśli jesteś dopiero na początku swojej biznesowej kariery, to zanim zdecydujesz się na założenie działalności gospodarczej, możesz skorzystać z oferty, jaką daje Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości. Koszty w tym przypadku są niewielkie (w porównaniu z prowadzeniem własnej firmy) – jest to około 300 zł. Rozliczenie z klientem przebiega w następujący sposób: klient otrzymuje fakturę od Inkubatora Przedsiębiorczości, po jej opłaceniu pieniądze trafiają na Twoje subkonto. Z inkubatorem Przedsiębiorczości współpracujesz, podpisując umowę cywilnoprawną
Zaloguj się
Zarejestruj się
Resetuj hasło

Proszę wpisać nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z linkiem do ustawienia nowego hasła.