shutterstock 1859216935

Zgrany zespół to podstawa sukcesu w biznesie. Jak stworzyć najlepszy team freelancerów? W jaki sposób przekuć plan działania w realne zyski? I na co zwrócić uwagę przy wyborze specjalistów? To tylko część informacji, jakie znajdziesz w poniższym tekście!

Znajdź specjalistów o odpowiednim doświadczeniu

Tylko od Ciebie zależy, jaką drogę wybierzesz. Opcja pierwsza, to współpraca z osobami, które są na początku swojej drogi zawodowej. Decydując się na taki model działania, zyskujesz podwójnie – zaoferujesz niższe stawki (adekwatne do posiadanych umiejętności) oraz wyszkolisz zespół wedle własnych założeń.

Masz też inną możliwość, a mianowicie rekrutację doświadczonych specjalistów. To rozwiązanie dla osób, które nie mają czasu lub możliwości na to, aby wdrażać freelancerów w tajniki zawodu. Kosztem wyższych stawek zyskasz pewność, że powierzone zadania zostaną wykonana na najwyższym poziomie.

Gdzie szukać freelancerów?

Chcesz mieć pewność, że do Twojego zespołu dołączą kompetentne osoby? Zapoznaj się z ofertami od freelancerów umieszczonymi na naszym portalu. Sprawdź specjalizacje i zapoznaj się ze stawkami. Nie czekaj, aż ktoś znajdzie Twoje ogłoszenie zamieszczone w sieci. Przyspiesz proces rekrutacji i skompletuj zespół w najkrótszym możliwym czasie!

Jak wybrać najlepszych kandydatów do współpracy?

Dokładnie sprawdź z portfolio przesłane przez każdego kandydata. Zwróć uwagę między innymi na staranność jego wykonania. Pamiętaj, że jest to wizytówka freelancera. Jeśli ktoś nie przyłoży się do tego, aby stworzyć idealne portfolio, to możesz mieć przypuszczenie (graniczące z pewnością), że równie niestarannie podejdzie do wykonywania zlecenia.

Najlepiej będzie, jeśli w portfolio znajdą się dotychczas zrealizowane projekty pokrywające się z tematyką zlecenia, jakie masz do przekazania. Może się bowiem zdarzyć tak, że np. copywriter, który pisze świetne teksty poradnikowe, zupełnie nie sprawdzi się w kreowaniu treści stricte sprzedażowych.

Zadbaj o bezproblemową komunikację

Współpracując z freelancerami, musisz liczyć się z tym, że trafisz na osoby o różnych charakterach. Bez dyskusji jest to, że każdy powinien w sposób profesjonalny podchodzić do wykonywanych obowiązków. Jednak niektórzy mogą okazać się bardziej nieśmiali lub zbyt mało asertywni. Od lidera (w tym przypadku od Ciebie) zależy to, czy komunikacja w zespole będzie płynna.

Jasno sformułuj wymagania

Jeszcze przed podjęciem współpracy jasno określ wymagania. Staraj się jasno formułować myśli, tak aby przekazywany komunikat był zrozumiały. Dobrym pomysłem jest przekazywanie wytycznych mailem lub przy pomocy komunikatora – masz wówczas wgląd w całą historię konwersacji. 

Starannie określ procedury i spisz je w jednym miejscu

Stwórz też jednolite procedury, które będą obowiązywały cały zespół. Nie musisz każdemu z osobna tłumaczyć kwestii dotyczących np. danych, jakie mają znaleźć się na fakturze. Stwórz bazę wiedzy, do której każdy freelancer będzie mógł zajrzeć w każdej chwili, gdy pojawią się u niego wątpliwości dotyczące jakiegoś zagadnienia.

Sprawnie odpowiadaj na pytania członków zespołu

Postaraj się być maksymalnie dostępny. Zanim zespół freelancerów zgra się na tyle, aby samodzielnie rozwiązywać przynajmniej część problemów, to musisz się liczyć z tym, że na Twoją skrzynkę mailową zapytania będą trafiały częściej niż rzadziej. Uzbrój się w cierpliwość i na bieżąco wyjaśniaj wszelkie nieporozumienia. Bądź przewodnikiem, w którym każdy znajdzie oparcie.

Wybierz oprogramowanie, które usprawni pracę

W dobie nowoczesnych technologii raczej ciężko sobie wyobrazić, aby kontaktować się za pomocą listów wysyłanych pocztą tradycyjną. Optymalizuj działania na każdym polu. Nie brakuje aplikacji, dzięki którym będziesz miał kontrolę nad postępem prac projektowych. Dostępne są także darmowe programy pozwalające na sprawną komunikację wewnątrz zespołu.

Zadbaj o integrację całego teamu

Efektywna praca powinna być priorytetem, jednak w ferworze rozdzielania zadań nie zapomnij także o tym, jak istotną kwestią jest również rozrywka. Wspólne spędzanie wolnego czasu to element, który scala zespół i sprzyja integracji, nawet tej zdalnej. 

Wspólny wyjazd na weekend

Jeśli tylko masz taką możliwość, to zabierz swój team freelancerów na weekendowy wypad w jakąś urokliwą okolicę. Niech sami zdecydują, czy ma to być nadmorski kurort, czy wioska położona w górach. Nawet dwa dni takiej integracji, dla osób, które na co dzień pracują zdalnie, to świetna okazja do tego, aby się lepiej poznać.

Zdalna integracja

Twoja firma nie może sobie pozwolić na taki wyjazd? Nic straconego! Zdalna integracja również jest możliwa. W piątkowe popołudnie możecie połączyć się przez chat video i porozmawiać na luźne tematy. Dobrym pomysłem jest też wplecenie nutki rywalizacji (na gruncie całkowicie prywatnym). Zorganizuj quiz lub rozgrywkę w jakąś grę sieciową. Emocje na wysokim poziomie są gwarantowane!
Chcesz stworzyć team freelancerów, który świetnie odnajdzie się w warunkach zdalnej współpracy? Sprawdź, kogo mamy na pokładzie! Przeglądnij dostępne oferty – od grafików, copywriterów, tłumaczy czy programistów. Skompletuj drużynę, która stanie się motorem napędowym Twojej firmy!

Zaloguj się
Zarejestruj się
Resetuj hasło

Proszę wpisać nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z linkiem do ustawienia nowego hasła.