Zwiększanie kompetencji

Masz wolne moce przerobowe, jednak zleceń nie widać na horyzoncie? Nie leniuchuj! Gdy masz trochę luk w kalendarzu, to wykorzystaj ten czas produktywnie. Zwiększ swoje kompetencje i rozwijaj karierę freelancera. Sprawdź, dlaczego warto nieustannie się rozwijać.

Dlaczego warto zadbać o rozwój kompetencji zawodowych?

Motorem napędowym sukcesu zawodowego jest rozwój. Nawet po kilku latach pracy w jednej branży, prawdopodobnie nie udało Ci się zdobyć wszelkiej wiedzy z konkretnego tematu. Załóż, że wokół Ciebie są osoby bardziej doświadczone, od których możesz pozyskać cenne informacje, pozwalające na rozwój zawodowy. 

Jeśli osiądziesz na laurach, to konkurencja szybko Cię wyprzedzi. W dzisiejszych czasach świat gna do przodu w zastraszającym tempie. Chcesz być ekspertem? Musisz być na bieżąco i to niezależnie od tego, czy zajmujesz się SEO, copywritingiem, grafiką komputerową czy tworzeniem reklam na potrzeby portali społecznościowych. 

W jaki sposób zwiększyć swoje kompetencje zawodowe? Poniżej znajdziesz kilka pomysłów. Pamiętaj, że czas, który teraz poświęcisz na doskonalenie swojego warsztatu, zaowocuje w przyszłości lepiej płatnymi zleceniami!

Śledź nowinki i czytaj artykuły branżowe

Książki i portale tematyczne to nieocenione źródło sprawdzonych informacji. W sieci możesz znaleźć wiele nowinek, jednak nie wszystkie są prawdziwe. Za każdym razem weryfikuj źródła, a będziesz mieć pewność, że zdobywasz wartościową wiedzę. 

Choćbyś nie wiem, jak chciał, nie będziesz w stanie przeczytać wszystkiego. Zwyczajnie braknie Ci na to czasu. W wolnej chwili stwórz listę książek/artykułów do przeczytania i systematycznie ją aktualizuj. Każdego dnia poświęć kilkanaście minut na wartościową lekturę. Zdziwisz się, jak szybko poszerzysz swoje kompetencje zawodowe.

Zainwestuj w szkolenia

Specjalistyczne szkolenia to propozycja dla osób, które mają skonkretyzowane cele rozwoju. Kursy i szkolenia (zarówno stacjonarne, jak i w wersji on-line) to niemały wydatek. Lepiej jednak zainwestować w jeden wartościowy kurs, niż w kilka tańszych, z których niewiele się dowiesz.

Skąd masz wiedzieć, jakie szkolenia będą dla Ciebie odpowiednie? Zapoznaj się nie tylko z ceną kursu, lecz także z opiniami uczestników. Sprawdź konkurencyjne oferty, porównaj ceny. A przede wszystkim – rozpisz wcześniej punkt po punkcie ścieżkę rozwoju zawodowego. Zastanów się, w jakim kierunku chcesz podążać. Zrób listę uwzględniającą Twoje dotychczasowe umiejętności oraz te, które chcesz pozyskać. Określ priorytetów i stopniowo realizuj założenia.

Dołącz do grup tematycznych w mediach społecznościowych

Za książki musisz zapłacić, podobnie jak za kursy i szkolenia. Czas na kilka propozycji dla osób o ograniczonym budżecie. W końcu skoro chwilowo nie masz zleceń, to prawdopodobnie cierpi na tym też stan Twojego konta. Jedną z całkowicie darmowych możliwości rozwoju jest śledzenie grup tematycznych w mediach społecznościowych. 

Nie nastawiaj się na to, że w publikowanych wpisach znajdziesz receptę na sukces zawodowy. Możesz jednak czerpać inspirację do dalszego rozwoju od doświadczonych freelancerów. Nie bój się pytać, gdy masz jakieś wątpliwości, z pewnością uzyskasz wartościową poradę lub przynajmniej dowiesz się, gdzie szukać sprawdzonych informacji. Bierz czynny udział w dyskusjach, wymieniaj się doświadczeniem zawodowym. To też pewna forma rozwoju.

Twórz własne projekty do portfolio

Spróbuj się też rozwijać na własną rękę. To, że nikt nie zapłaci Ci za stworzenie grafiki czy napisanie tekstu jeszcze nie oznacza, że nie warto zabrać się do prac. Projekty, które zrealizujesz na własną rękę, według całkowicie autorskiego pomysłu możesz później opublikować w portfolio. Im będzie ono bogatsze, tym większą będziesz mieć szansę na to, że to właśnie Ty zostaniesz wybrany do kolejnego zlecenia.

Pamiętaj o tym, aby portfolio systematycznie odświeżać. Publikacje sprzed kilku lat straciły na aktualności. Przez ten czas prawdopodobnie zdobyłeś nowe umiejętności i wzbogaciłeś swój warsztat, dzięki czemu jesteś w stanie tworzyć jeszcze lepsze projekty. Pokaż się potencjalnym klientom od jak najlepszej strony!

Włącz się w działalność wolontariacką

Jeśli należysz do tych osób, które mają trudność z samoorganizacją pracy lub brakuje Ci kreatywności w wymyślaniu fikcyjnych projektów, to zgłoś się na wolontariat do jakiejś organizacji, której misja jest bliska Twojemu sercu. Nie brakuje fundacji działających w obronie praw zwierząt, na rzecz chorych dzieci czy o profilu proekologicznym, które chętnie przyjmą Twoją nieodpłatną pomoc w stworzeniu grafiki czy tekstów na stronę internetową. 

Włączając się w działalność wolontariacką, zrobisz coś dobrego nie tylko dla siebie (udział w nowych projektach to szansa na rozwój kompetencji), lecz również dla innych. Poświęcając swój, czas staniesz się częścią większej inicjatywy działającej w szczytnym celu.

A jeśli szukasz miejsca, w którym możesz zdobyć nowe zlecenia, to koniecznie sprawdź nasz serwis. Załóż konto i opublikuj swoją ofertę. Czekamy na Ciebie!

Zaloguj się
Zarejestruj się
Resetuj hasło

Proszę wpisać nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z linkiem do ustawienia nowego hasła.