Działalność gospodarcza

Czy freelancerowi opłaca się zakładać działalność gospodarczą? A może lepszym rozwiązaniem będzie zawieranie z klientami umów cywilnoprawnych? Postanowiliśmy sprawdzić, która opcja jest korzystniejsza. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, czy już jesteś na tym etapie, w którym rejestracja JDG będzie koniecznością.

Praca na etacie czy działalność na własną rękę?

Jeszcze nie tak dawno, praca na etacie była szczytem marzeń każdej młodej osoby wkraczającej w dorosłość. Stabilność zatrudnienia, praca w stałych godzinach, prawo do płatnego urlopu – to aspekty, które dla wielu były niezmiernie kuszące. Jednak coraz więcej osób traktuje bardziej jako minusy niż plusy. Efekt jest taki, że w zawrotnym tempie rośnie liczba freelancerów, czyli tzw. wolnych strzelców.

Masz dość pracy etatowej? Chcesz samodzielnie decydować o kierunku rozwoju własnej ścieżki zawodowej? Jeżeli zależy Ci na tym, aby mieć realny wpływ na to, które projekty będziesz realizować, a których nie podejmiesz się za żadne skarby świata, to działalność freelancerska jest jak najbardziej dla Ciebie. 

Wśród freelancerów można spotkać m.in.:

  • przedstawicieli branży IT,
  • grafików komputerowych,
  • copywriterów, 
  • fotografów,
  • specjalistów od marketingu internetowego, 
  • tłumaczy.

Nie jest to oczywiście katalog zamknięty. Jednak aby pracować jako freelancer, musisz spełniać określone warunki. Niekiedy założenie działalności gospodarczej może okazać się koniecznością. 

Na jakich zasadach może być prowadzona działalność freelancerska?

Freelancing to przede wszystkim wolność przenikająca się z ogromną odpowiedzialnością. Z jednej strony działając jako freelancer, samodzielnie wyznaczasz sobie zadania, pozyskujesz klientów i decydujesz, kiedy pracować, a kiedy zrobić sobie przerwę i pojechać na urlop. 

Tak kolorowo wygląda jednak tylko teoria. Rzeczywistość jest nieco bardziej brutalna. Jasne, sam wyznaczasz zadania, jednak gdy tylko pojawi się chwila zwątpienia we własne możliwości, to zaczyna brakować chęci do rozwoju. Pozyskiwanie klientów to też niełatwa sprawa. A na urlop uda Ci się pojechać, jeżeli wcześniej zorganizujesz tak pracę, aby na czas wykonać wszystkie zlecenia, których się podjąłeś. Działalność freelancerska zdecydowanie nie jest dla każdego.

Umowy cywilnoprawne 

Realizując projekty dla klientów, możesz się z nimi rozliczać na różnych zasadach. Wśród freelancerów bardzo popularne są umowy cywilnoprawne (jest to o tyle ciekawe, że gdyby zapytać przeciętnego obywatela o zdanie na temat takiej formy zatrudnienia, to prawdopodobnie uzna ją za mało atrakcyjną). 

Wśród umów cywilnoprawnych wyróżnia się:

  • umowy zlecenie, 
  • umowy o dzieło.

Haczyk jest jednak taki, że prowadzona w ten sposób działalność zarobkowa nie powinna mieć charakteru ciągłego oraz zorganizowanego. Wówczas mogą wyczerpać się możliwości funkcjonowania w ramach umów cywilnoprawnych. 

Działalność nierejestrowana

Jako freelancer możesz prowadzić też działalność nierejestrowaną. Taką możliwość masz od 2018 roku. To wówczas została ogłoszona Konstytucja Biznesu. Jedną z nowości, jakie w świecie polskiego biznesu wprowadzał ten dokument, była właśnie działalność nierejestrowana. 

Działalność nierejestrowana jest dla Ciebie, jeżeli:

  • realizujesz dla klientów projekty na niewielką skalę – w przypadku działalności nierejestrowanej obowiązuje limit przychodów – przychód nie może być w żadnym miesiącu wyższy niż połowa minimalnego wynagrodzenia),
  • jesteś na początku swojej działalności biznesowej albo od czasu zawieszenia lub zlikwidowania firmy upłynęło już 5 lat.

Prowadzenie działalności nierejestrowanej to sposób na ograniczenie wydatków. Osoby, które zdecydują się na taką formę świadczenia usług, są zwolnione z obowiązku odprowadzania składek. Nie będziesz się zatem musiał martwić o opłacenie ZUS-u.

Kiedy trzeba pomyśleć o założeniu działalności gospodarczej?

Niestety – wszystko, co dobre, szybko się kończy. Jeżeli zależy Ci na rozwoju zawodowym, to nie możesz bez końca korzystać z dobrodziejstw działalności nierejestrowanej. Chyba że będziesz w stanie utrzymać się za 1400 zł (wysokość połowy minimalnego wynagrodzenia w 2021 roku) lub będziesz dodatkowo zatrudniony na umowę o pracę.

W przeciwnym razie założenie własnej firmy stanie się koniecznością. Zapisy ustawowe jasno określają, że działalność nierejestrowana może być prowadzona wyłącznie do momentu, gdy osiągane przychody nie przekroczą połowy minimalnego wynagrodzenia. Twój przychód jest wyższy? Musisz działalność zarejestrować.

Czy założenie firmy to ostateczność? Wszystko zależy, z jakiej strony na to spojrzeć. Owszem, rejestrując działalność gospodarczą, musisz się liczyć z koniecznością terminowego odprowadzania składek, m.in. na ubezpieczenie społeczne. Jednak, jeżeli zakładasz działalność po raz pierwszy, to czeka na Ciebie szereg udogodnień. Możesz skorzystać z obniżonych składek przez pierwsze dwa lata prowadzenia firmy. Okres ten możesz wydłużyć, jeżeli dodatkowo wybierzesz firmę na start.

Prowadzenie firmy może się dla Ciebie okazać korzystne. Freelancerzy bez działalności gospodarczej często mają zamknięte drzwi do współpracy z dużymi firmami, którym zależy na tym, aby zleceniobiorca był w stanie wystawić fakturę VAT. Taką możliwość mają wyłącznie osoby prowadzące działalność gospodarczą. 
Jesteś freelancerem i szukasz ciekawych zleceń, które sprawią, że Twój biznes zacznie kręcić się szybciej, niż jesteś to w stanie sobie obecnie wyobrazić? Zarejestruj konto w naszym portalu i dołącz do grona specjalistów rozchwytywanych przez zleceniodawców!

A ty już znalazłeś swojego freelancera?

Zaloguj się
Zarejestruj się
Resetuj hasło

Proszę wpisać nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z linkiem do ustawienia nowego hasła.