Usługi freelancera

Współpraca może odbywać się na różnych zasadach. Gdy potrzebujesz swój zespół uzupełnić o grafika z dużym doświadczeniem, możesz stworzyć etat lub zatrudnić wolnego strzelca. Przeczytaj poniższy tekst i dowiedz się, kiedy powinieneś skorzystać z usług freelancera!

Kto to jest freelancer?

Niemal każdemu chociaż raz przemknęło przez myśl pragnienie, aby rzucić pracą na etacie i zacząć przygodę na własną rękę. Nie każdy jednak może sobie na taki luksus pozwolić. Są branże, w których sprawdzi się wyłącznie praca etatowa. Jest jednak całkiem spora lista zawodów, które możesz wykonywać jako wolny strzelec.

Piszesz teksty dla agencji? Tworzysz grafiki do materiałów promocyjnych firmy? Jesteś tłumaczem? A może rozwijasz się jako asystentka? W dobie wirtualnej rzeczywistości praca zdalna staje się coraz powszechniejsza. Plus jest taki, że swoje obowiązki możesz wykonywać z dowolnego miejsca na ziemi. 

Niech Cię jednak nie zwiedzie wizja łatwego zarobku. Działalność na własną rękę to zajęcie dla osób zdeterminowanych, które mają jasno zaplanowaną ścieżkę rozwoju. Chcesz się przekonać, czy jest to opcja dla Ciebie? Poznaj 5 cech, których nie powinien mieć freelancer!

Kiedy warto pomyśleć o współpracy z freelancerem?

Zastanawiając się nad tym, czy zatrudnić kogoś na stałe do firmy, czy nawiązać współpracę z freelancerem, weź pod uwagę przede wszystkim koszty. Zastanów się nad tym, które rozwiązanie będzie dla Ciebie bardziej opłacalne. Biorąc pod uwagę aspekt czysto ekonomiczny, zapewne lepiej wyjdziesz na współpracy z wolnym strzelcem.

Etat to dodatkowe koszty, ale nie jest to jedyny mankament takiego rozwiązania. Zatrudniając pracownika na etat, wiążesz się z nim umową w dłuższej perspektywie czasu. Jeżeli współpraca nie będzie układała się po Twojej myśli, to zanim się pożegnacie, będzie musiał minąć okres wypowiedzenia, a może on trwać nawet trzy miesiące. 

Współpracując z freelancerem, nie będziesz mieć takiego problemu. Umawiacie się na wykonanie konkretnego zlecenia. Pracujecie projektowo. Jeżeli będziesz zadowolony ze współpracy, możesz ją kontynuować w przyszłości. Gdy coś pójdzie nie tak, więcej takiej osobie nie powierzysz żadnego zadania do wykonania.

To właśnie elastyczność współpracy jest jedną z kluczowych wartości dla przedsiębiorców, którzy decydują się na regularne przekazywanie zleceń freelancerom. Wiedzą, że każdy wolny strzelec musi rywalizować o klienta i stara się jak najlepiej wykonać swoje zadanie. Jakość jest zatem wartością dodaną takiej współpracy.

Specjaliści od małych i dużych projektów

Decydując się na zlecenie realizacji projektu freelancerowi, masz do wyboru współpracowników o różnym poziomie doświadczenia. Sam decydujesz o tym, komu powierzysz konkretne zadanie. 

Zastanów się – chcąc mieć w firmie grafika, który będzie specjalizował się zarówno w tworzeniu materiałów promocyjnych, jak i w obróbce zdjęć produktowych, musisz zatrudnić osobę wszechstronnie uzdolnioną. Wiedza i doświadczenie mają swoją cenę. Etat dla takiego pracownika może Cię słono kosztować. Co więcej, koszty te będziesz musiał ponosić w każdym miesiącu kalendarzowym. 

Jeżeli specyfika Twojej branży wymaga współpracy z grafikiem wyłącznie przy określonych projektach, to opłacanie pracownika na etacie, który w zasadzie przez większą część miesiąca nie jest w firmie potrzebny, będzie stratą pieniędzy.

Współpracując z freelancerem, sam decydujesz o tym, kogo wybierzesz. Decyzję możesz podjąć w zależności od zapotrzebowania na konkretne umiejętności. Początkujący freelancerzy mają przeważnie nieco niższe stawki, niż ich bardziej doświadczeni konkurenci. Pracownikowi na etacie stale płacisz tyle samo. Z freelancerem za każdym razem umawiasz się na konkretne stawki.

Outsourcing dla korporacji i małych firm

Specjaliści w określonych dziedzinach są tak samo potrzebni w małych, jak i w dużych firmach. Nie ma znaczenia, czy dopiero założyłeś biznes, czy Twoje przedsiębiorstwo jest liderem w branży. W każdym z tych przypadków współpraca z doświadczonym freelancerem ma szanse przynieść Ci określone korzyści. 

O współpracy z freelancerem pomyśl, gdy szukasz do współpracy osób z takich branż jak:

  • grafika komputerowa,
  • copywriting i tłumaczenia,
  • digital marketing,
  • technologia i programowanie, 
  • video i animacja,
  • muzyka i dźwięk,
  • biznes,
  • lifestyle.

Może się jeszcze wahasz, czy wybrać freelancera, czy nawiązać współpracę z agencją? Decyzja będzie zależała od kilku kwestii, jednak najczęściej, to za wolnym strzelcem przemawia więcej korzyści.

Co warto zaliczyć do plusów? Przede wszystkim masz bezpośredni kontakt ze zleceniobiorcą, który sprawnie odpowiada na Twoje pytania dotyczące progresu w realizacji projektu. Takie rozwiązanie jest też często tańsze. Ponadto, samodzielnie decydujesz o tym, który specjalista będzie pracował nad określonymi zadaniami.
Chcesz zlecić realizację pojedynczego projektu, a może szukasz kogoś do regularnej współpracy? Skorzystaj z usług freelancerów! U nas znajdziesz specjalistów z różnych branż – tłumaczy, grafików, speców od reklamy w mediach społecznościowych i wielu innych!

Zaloguj się
Zarejestruj się
Resetuj hasło

Proszę wpisać nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z linkiem do ustawienia nowego hasła.