Najczęstsze ścieżki kariery jako freelancer

Znudziła Ci się praca na etacie i chcesz się sprawdzić jako wolny strzelec? Zanim podejmiesz ostateczną decyzję i złożysz wypowiedzenie w obecnym miejscu pracy, to dokładnie zaplanuj dalsze działania. Sprawdź, jak zostać freelancerem i jaką ścieżkę kariery możesz obrać. Sam zdecyduj, czy chcesz być copywriterem, grafikiem, czy tłumaczem!

Jak zostać freelancerem?

Do podjęcia tej decyzji przeważnie dojrzewa się przez przynajmniej kilka miesięcy, choć spotkać można też i takie sytuacje, gdy ktoś z ciepłej posadki na etacie zrezygnował pod nagłym impulsem. Nieważne, którą ścieżką podążysz. Istotne jest to, abyś był gotowy na ten krok.

Życie wolnego strzelca wbrew pozorom nie jest usłana płatkami róż. Owszem, zyskasz większą swobodę decyzyjną co do kierunku rozwoju własnego życia zawodowego, lecz ta wolność będzie okupiona pewnymi ograniczeniami. Brak płatnego urlopu to tylko pierwszy przykład z brzegu. Jednak jak pokazuje doświadczenie sporej grupy osób, praca na własny rachunek to wyjątkowa przygoda, która już wkrótce może stać się i Twoim udziałem.

Czy działalność na własną rękę jest opłacalna?

Najlepsze w pracy freelancera jest to, że w zasadzie nie masz górnej granicy zarobków. To Ty decydujesz, ile czasu poświęcasz na pracę, a także samodzielnie określasz wysokość stawek. Oczywiście, nigdy nie masz pewności, czy uda Ci się zapełnić grafik w taki sposób, by wolne moce przerobowe pozostały tylko wspomnieniem.

Gdzie szukać zleceń i jak zdobyć pierwszych klientów?

Ilość pozyskiwanych zleceń zależy w dużym stopniu od Twojej kreatywności i umiejętności budowy marki własnej. Początkowo może być Ci trudno przebić oferty doświadczonych freelancerów, jednak dzięki ciężkiej i przede wszystkim systematycznej pracy, możesz osiągnąć spory sukces zawodowy.

Nie chcesz tracić czasu na przeglądanie ogłoszeń rozsianych po sieci? Załóż konto w naszym serwisie, uzupełnij swój profil i zareklamuj się od najlepszej strony! Masz szansę pozyskać ciekawe i dobrze płatne zlecenia.

Ścieżki kariery dla freelancerów, czyli zdecyduj się, co chcesz w życiu robić!

Trzeba sobie jasno powiedzieć, że nie każdy odnajdzie się w pracy na własną rękę. Jeśli masz wysoko rozwinięte zdolności organizacyjne i nie musisz walczyć z prokrastynacją na każdym kroku, to możesz spróbować swoich sił jako freelancer. Natomiast gdy wydajnie pracujesz jedynie pod czujnym okiem szefa, to lepiej pozostań na etacie.

Twój sukces zawodowy będzie w dużej mierze uzależniony od tego, czy trafnie obierzesz kierunek rozwoju. Bezproblemowo posługujesz się poprawną polszczyzną i masz głowę pełną pomysłów? Copywriting stoi przed Tobą otworem! A może masz wysoko rozwinięty zmysł estetyczny? W takim przypadku możesz spróbować swoich sił jako grafik komputerowy.

Copywriting

Praca copywritera jest niezwykle różnorodna. To nie tylko zapełnianie treścią stron internetowych małych i większych firm. To również tworzenie wpisów poradnikowych czy tekstów blogowych. Zacznij od prostych form. Może z początku nie zarobisz kokosów, jednak stopniowo będziesz poprawiać swój warsztat. Korzystaj z kursów dla copywriterów i zdobywaj cenną wiedzę. Pamiętaj, że rozwój jest podstawą sukcesu.

Grafik komputerowy

Co ciekawe, aby zostać grafikiem komputerowym, nie musisz posiadać żadnego wykształcenia kierunkowego. W tym zawodzie liczy się nie tyle papier uzyskany na uczelni, ile faktyczne umiejętności. Godziny spędzone na tworzeniu prostych grafik zaowocują w przyszłości. Przebranżowić możesz się w każdym wieku. Jakie są perspektywy pracy? Grafików poszukują m.in. agencje reklamowe czy firmy zajmujące się tworzeniem stron internetowych.

Programista

Marzą Ci się zarobki na wysokim poziomie? Zostań programistą! To wcale nie jest takie bardzo trudne, choć przydatne będą określone umiejętności. Potrzebna jest też konkretna wiedza, jednak nie musisz iść na studia. Przy odrobinie samozaparcia jesteś w stanie nauczyć się podstaw programowania dzięki dostępnym kursom.

Tłumacz

Jeśli języki obce są Twoją prawdziwą pasją, to jest duża szansa na to, że sprawdzisz się jako tłumacz. Posługujesz się biegle językami niszowymi? W takim przypadku liczba zleceń może nie będzie oszałamiająca, jednak z pewnością ucieszą Cię wyższe stawki za tłumaczenia tekstów np. z języka japońskiego czy szwedzkiego.

Dlaczego warto zostać freelancerem?

Jeszcze kilkanaście lat temu nie było w Polsce zbyt wielu freelancerów. Sytuacja na rynku pracy jest jednak niezwykle dynamiczna i coraz więcej osób decyduje się na to, aby zrezygnować z etatu. Co możesz zyskać, gdy wybierzesz drogę wolnego strzelca?

  • Pracujesz, skąd tylko chcesz – może to być Twój dom lub wynajęte biuro. Nic nie stoi też na przeszkodzie, abyś podróżował po świecie, jednocześnie pracując zdalnie nad zleconymi projektami.
  • Samodzielnie ustalasz grafik zleceń. W jednym tygodniu możesz pracować po kilkanaście godzin na dzień, aby przez kolejne dwa tygodnie cieszyć się wypoczynkiem na słonecznej plaży.
  • Nie musisz słuchać pretensji od wiecznie niezadowolonego szefa. Współpraca z którymś zleceniodawcą nie układa się po Twojej myśli? Poszukaj innych zleceń!
  • Masz dowolność jeśli chodzi o formę rozliczania. Zastanów się, czy w Twojej sytuacji lepszą opcją będzie założenie własnej działalności gospodarczej, czy np. praca na umowę zlecenie.

Już wiesz, jaki zawód jest dla Ciebie najlepszy? Pora poszukać zleceniodawców! Nie musisz codziennie sprawdzać kilku portali z ogłoszeniami. Zarejestruj się w naszym portalu, a jest spora szansa na to, że wkrótce będziesz mieć do wykonania pierwsze zlecenie. Im szybciej podejmiesz działania, tym szybciej zrealizuje się Twoje marzenie o pracy na własny rachunek!

Biznes

3
Deleguj zadania i zajmij się rozwojem swojej firmy
Skomentuj przez Facebook

Zarejestruj się

Resetuj hasło

Proszę wpisać nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z linkiem do ustawienia nowego hasła.