Najlepsze narzędzia dla grafików

W codziennej pracy grafika liczy się przede wszystkim doświadczenie, przywiązanie do szczegółu i poczucie estetyki na wysokim poziomie. Okazuje się jednak, że narzędzia dla grafika są tak samo istotne, jak posiadane umiejętności czy predyspozycje do wykonywania zawodu. Postanowiliśmy sprawdzić, jakie narzędzia pomogą Ci w codziennej pracy. 

Zarządzaj projektami i zaplanuj pracę krok po kroku

Narzędzia do zarządzania czasem pracy przydają się w każdym zawodzie. Również grafik powinien doskonale orientować się w tym, jak długo pracował nad konkretnym zadaniem. Jeśli martwi Cię zbyt niska efektywność, sprawdź narzędzia, które przyczynią się do wzrostu wydajności Twojej pracy. 

 • Todoist – to program o przejrzystym interfejsie i niezwykle prostej obsłudze. Wypisz w nim zadania, jakie masz do wykonania każdego dnia. Określ deadline i odhaczaj wykonane projekty. Dzięki temu żadna drobnostka nie umknie Twojej uwadze.
 • TogglTrack – narzędzie umożliwiające precyzyjne monitorowanie czasu pracy. Rozpisz konkretne projekty i włączaj timer za każdym razem, gdy zajmujesz się danym zadaniem. Taki monitoring okazuje się bardzo przydatny zwłaszcza w sytuacji, gdy równolegle wykonujesz zadania dla kilku klientów. Z łatwością ustalisz, które projekty zajęły Ci najwięcej czasu.

Programy graficzne

Programem graficznym, o którym słyszał niemal każdy, jest Photoshop. Co ciekawe, na nim wcale nie kończy się lista przydatnych narzędzi. Dostępnych jest coraz więcej ciekawych (a także darmowych) propozycji, z których na miarę swoich potrzeb może korzystać każdy. Oczywiście, doświadczeni graficy wykonujący skomplikowane projekty potrzebują zaawansowanych narzędzi. Jednak, gdy chcesz wprowadzić drobne zmiany w grafice, wystarczy, że skorzystasz z bezpłatnych propozycji. 

Pakiet Adobe – rozwiązanie dla doświadczonych grafików

Masz głowę pełną pomysłów na nieszablonowe grafiki, filmy i prezentacje? Jeżeli jednocześnie chcesz się rozwijać na wielu płaszczyznach i szukasz kombajnu, który sprosta Twoim oczekiwaniom, to zainwestuj w pakiet od Adobe. Znajdziesz w nim aplikacje pozwalające na tworzenie grafik, obróbkę zdjęć czy montaż formatów wideo. 

W pakiecie od Adobe znajdziesz m.in. takie narzędzia przydatne w codziennej pracy grafika jak: 

 • Photoshop – stworzysz zapierające dech w piersiach grafiki,
 • Illustrator – opracujesz nieszablonowe ilustracje,
 • InDeign – zaprojektujesz układ publikacji, które mają trafić do druku,
 • Premiere Pro – zmontujesz i obrobisz dowolny format wideo,
 • Experience Design – przekształcisz pomysł w konkretny projekt interfejsu.

Programy online do tworzenia prostych grafik

Szukasz propozycji o wiele mniej skomplikowanej, która umożliwi Ci szybkie stworzenie prostych grafik, m.in. na potrzeby mediów społecznościowych? Nie chcesz wiązać się roczną umową z Adobe? Poniżej znajdziesz listę narzędzi dla grafików, działających w trybie online, które umożliwiają podstawową obróbkę plików graficznych czy tworzenie grafik z gotowych elementów. 

 • Canva – ciekawe narzędzie dla osób, które chcą w prosty sposób stworzyć baner reklamowy, plakat czy świąteczną kartkę z życzeniami. Masz dostęp do darmowych i płatnych elementów graficznych. Kompozycje tworzysz samodzielnie lub korzystasz z dostępnych szablonów. Program jest na tyle intuicyjny, że z jego obsługą poradzi sobie nawet mało doświadczony użytkownik. 
 • Fotor – program, dzięki któremu dokonasz podstawowej obróbki zdjęć, m.in. zredukujesz efekt czerwonych oczu, poprawisz nasycenie kolorów, skorygujesz kadr. 
 • Infogram – sięgnij po Infogram, gdy chcesz stworzyć interaktywną mapę lub infografikę na potrzeby mediów społecznościowych.
 • Prezi – skomplikowane prezentacje bazujące na mapach myśli możesz tworzyć w chmurze. Narzędzie to jest dostępne w wersji darmowej i płatnej. 

Darmowe i płatne banki zdjęć

Grafik wykorzystuje gotowe zdjęcia np. do tworzenia folderów reklamowych czy grafik urozmaicających posty w mediach społecznościowych. W świecie idealnym wszystkie materiały, których potrzebujesz do wykonania projektu, otrzymujesz od klienta. Niestety, najczęściej sytuacja wygląda tak, że musisz je skompletować samodzielnie. 

Nie możesz skorzystać z dowolnej grafiki, którą znajdziesz w sieci – są one chronione prawem. Gdy zamieścisz w poście na Facebooku zdjęcie bez zgody autora, narażasz się na konsekwencje prawne. Jeśli chcesz mieć pewność, że działasz zgodnie z obowiązującymi przepisami, sięgnij po pliki graficzne udostępniane w bankach zdjęć. 

Stocki, na których znajdziesz wiele darmowych zdjęć i grafik, to m.in.:

 • Unsplash.com,
 • Pixabay.com,
 • PicJumbo,
 • Nos.twnsnd.co,
 • Freepik,
 • LibreStock.

Jeśli w darmowym banku zdjęć nie znalazłeś zdjęcia, które spełnia Twoje oczekiwania, możesz sięgnąć po zasoby zgromadzone na płatnych stockach.

 • Adobe Stock,
 • iStockphoto,
 • Photogenica,
 • Shutterstock.

Wirtualny dysk – przechowuj dane w chmurze

Zależy Ci na tym, aby wszystkie projekty (zarówno te zrealizowane, jak i te, nad którymi aktualnie pracujesz) mieć zawsze pod ręką? Przekonaj się, jak wygodnym rozwiązaniem jest wirtualna przestrzeń do przechowywania plików. W dowolnej chwili możesz podzielić się efektami swojej pracy z innymi członkami zespołu. Gdy przebywasz na urlopie, a klient prosi Cię o przesłanie projektu, bo gdzieś zapodział mu się plik, zrealizujesz jego prośbę w kilka chwil. 

Z każdym rokiem oferta wirtualnych dysków jest coraz większa. Wybierając rozwiązanie, które w Twoim przypadku będzie najlepsze, sprawdź m.in. to, ile wirtualnej przestrzeni otrzymasz za darmo, a kiedy będziesz musiał zapłacić za dodatkowe GB. Wśród najpopularniejszych rozwiązań warto wskazać np. na Dropbox, Google Drive.
Szukasz grafika z głową pełną pomysłów? Poznaj specjalistów, którzy w naszej bazie udostępniają swoje portfolio. Samodzielnie zdecyduj, z kim nawiążesz efektywną współpracę!

Zaloguj się
Zarejestruj się
Resetuj hasło

Proszę wpisać nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z linkiem do ustawienia nowego hasła.