shutterstock 1463229359

Zatrudnić pracownika na cały etat, czy podjąć współpracę z freelancerem? Coraz więcej przedsiębiorców zastanawia się, które wyjście jest korzystniejsze. Jeśli uważasz, że outsourcing prac projektowych jest strzałem w dziesiątkę, to sprawdź, jak zaplanować współpracę z freelancerem.

Gdzie znaleźć dobrego freelancera?

Tradycyjne metody poszukiwania pracownika nie sprawdzą się w tym przypadku. Możesz sobie darować zarówno ogłoszenia publikowane w prasie drukowanej, jak i oferty kierowane do urzędów pracy. Chcesz znaleźć specjalistów o odpowiednim doświadczeniu? Wykorzystaj w procesie rekrutacji nowoczesne kanały komunikacji.

Pierwsza możliwość, to publikacja ogłoszenia, czy to w mediach społecznościowych, czy na portalach pośredniczących w kontakcie pomiędzy freelancerem a zleceniodawcą. Jaki jest minus takiego rozwiązania? Otrzymasz prawdopodobnie kilkadziesiąt zgłoszeń od różnych osób. Każdą z nich będziesz musiał zweryfikować. Sama korespondencja mailowa pochłonie sporo czasu.

Na szczęście jest też o wiele efektywniejsza opcja. Sprawdź bazę freelancerów, którą znajdziesz na naszym portalu. To miejsce, w którym ogłaszają się specjaliści z różnych dziedzin. W kilka chwil sprawdzisz specjalizację, doświadczenie, zakres usług oraz stawki konkretnej osoby. 

Na co zwrócić uwagę wybierając freelancera?

Kreowanie rozwoju zawodowego na własną rękę to droga, którą wybiera coraz więcej osób. Szukając specjalisty do współpracy, natkniesz się z pewnością na sporą liczbę ofert, a w Twojej głowie pojawi się pytanie: kogo wybrać? 

Jest kilka aspektów, które powinieneś wziąć pod uwagę, wybierając freelancera do współpracy. Niezależnie od tego, czy chcesz przekazać jednorazowe zlecenie, czy w grę wchodzi długoterminowa relacja biznesowa, kluczem do sukcesu jest skuteczna komunikacja. Zanim podpiszesz umowę, zamień kilka zdań z kandydatem. Dzięki temu przekonasz się, czy jesteście w stanie wypracować nić porozumienia.

Aby współpraca układała się bez problemów, nie wystarczy jednak nadawać na tej samej fali. Zastanów się, kogo tak naprawdę potrzebujesz. Określ specjalizację i poszukaj osoby, która w danej dziedzinie ma największe doświadczenie. Jeden grafik może być specjalistą od retuszu fotografii, a inny wykona rewelacyjne projekty stron internetowych. 

I kluczowa sprawa – wynagrodzenie. Pamiętaj, że praca specjalisty kosztuje. Jeśli szukasz doświadczonego copywritera, to weź pod uwagę, że jego stawki będą wyższe, niż oferta osoby, która dopiero zaczyna pracę w tym zawodzie.

Jak rozliczać się z freelancerem?

Skoro już mowa o stawkach, to rozważ dokładnie, jaka forma rozliczenia z freelancerem będzie dla Ciebie optymalna. Nie brakuje tłumaczy, wirtualnych asystentek czy programistów z własną działalnością gospodarczą. W takim przypadku w grę wchodzą relacje B2B i rozliczanie na podstawie wystawionej faktury.

Druga grupa, to osoby preferujące umowy cywilnoprawne. To, czy właściwa będzie umowa zlecenie, czy umowa o dzieło zależy przede wszystkim od charakteru zlecanych prac. 

Jakie elementy powinna zawierać umowa z freelancerem?

Szczegółowe zapisy zależą od tego, czy umowę zawrzesz z wolnym strzelcem prowadzącym działalność gospodarczą, czy z osobą fizyczną. Są jednak podstawowe kwestie, które powinny znaleźć się w każdym dokumencie regulującym warunki współpracy. 

Można wśród nich wyróżnić np.:

  • strony umowy,
  • warunki współpracy (m.in. termin oddania dzieła/wykonania zlecenia),
  • zasady rozliczeń,
  • przekazanie praw autorskich.

Jeśli nie masz doświadczenia w sporządzaniu umów, skorzystaj z pomocy prawnika. Zyskasz pewność, że dokument będzie zawierał zapisy zabezpieczające interesy każdej ze stron.

Co warto wziąć pod uwagę, planując współpracę z freelancerem?

Przede wszystkim działaj z wyprzedzeniem. Szukanie specjalisty na ostatnią chwilę, nigdy nie jest dobrym pomysłem. Oczywiście, zdarzają się sytuacje, w których okazuje się, że grafikę do posta na social media potrzebujesz na przysłowiowe wczoraj – wówczas nie masz wyjścia. 

Jednak sporo działań da się zaplanować. Odpowiednia strategia poszukiwania i zatrudniania freelancera zaprocentuje efektywną współpracą. Mając więcej czasu, będziesz mógł dokładniej zweryfikować kandydatów. 

Pamiętaj też o tym, aby zlecając prace projektowe wziąć pod uwagę sytuacje losowe, jakie mogą się wydarzyć. Dzień lub dwa zapasu przy ustalaniu terminu wykonania zlecenia da komfort psychiczny zarówno Tobie, jak i freelancerowi.

Korzyści dla Twojej firmy, czyli dlaczego warto współpracować z freelancerem?

Im więcej wysiłku włożysz w szczegółowe zaplanowanie współpracy z freelancerem, tym większe jest prawdopodobieństwo tego, że relacja ta będzie przebiegała bez zbędnych zakłóceń. 

Zlecanie zadań freelancerom to szereg korzyści dla Twojej firmy:

  • oszczędzasz pieniądze – nie musisz ponosić kosztów stworzenia etatu,
  • zyskujesz czas – selekcja ofert od freelancerów zajmuje mniej czasu niż skomplikowany proces rekrutacji pracownika etatowego,
  • masz większą swobodę działania – wybierasz do konkretnego projektu osoby o największym doświadczeniu i sam decydujesz o przebiegu współpracy,
  • płacisz za efekt – freelancer zarabia na poszczególnych zleceniach i priorytetem jest dla niego wykonanie zadania na najwyższym poziomie.

Zależy Ci na tym, aby podjąć współpracę z freelancerami, którzy nie boją się żadnych wyzwań? Zajrzyj do naszej bazy! Znajdziesz w niej oferty m.in. od doświadczonych grafików, copywriterów, tłumaczy czy programistów.

Zaloguj się
Zarejestruj się
Resetuj hasło

Proszę wpisać nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z linkiem do ustawienia nowego hasła.