two young startupers sitting at table at coworking space talking about team project looking through information girl sitting on window sill getting ready for exams

Od ponad roku pracownicy coraz częściej pracują zdalnie ze względu na wciąż niepewne warunki epidemiczne. Niektórzy zostali do tego zachęceni przez pracodawców, natomiast inni (np. freelancerzy) sami zdecydowali się poszukać dla siebie jak najlepszego miejsca do pracy zdalnej. Co wypada lepiej w długiej perspektywie pracy?

Praca w domu – łączymy przyjemne z pożytecznym

Praca w domu ma wiele zalet. Największą z nich jest przede wszystkim komfort – o wiele wygodniejsza jest przecież praca zdalna w Twoim ulubionym fotelu lub na kanapie niż na krześle biurowym, prawda? Ponadto masz wszystko na wyciągnięcie ręki – przydatne książki, artykuły papiernicze i zaparzoną przez Ciebie kawę. Gdy wstajesz z rana, nie musisz też myśleć o tym, czy zdążysz na autobus lub pociąg. Twoim jedynym porannym zmartwieniem jest to, co zjesz na śniadanie. Nie musisz także martwić się o to, gdzie kupisz sobie obiad do pracy, ani o to, czy przypadkiem nie trafisz dziś na olbrzymi korek w mieście.

Co za tym idzie – optymalizacja kosztów! Oszczędzasz w ten sposób pieniądze na dojazd i czas, który będziesz mógł przeznaczyć na dłuższą przerwę w pracy. Praca zdalna w domu wydaje się idealnym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie wygodę, spokój i prywatność. Nie zapominając o miłośnikach psów, którzy mogą dodatkowo przestać martwić się o to, czy ich pupil dobrze radzi sobie sam w domu. Jeśli rozważasz pracę w domu, pamiętaj o tym, żeby zadbać o swoje zdrowie umysłowe, co jest bardzo ważne, gdy spędzasz cały dzień w domu.

Praca w coworkingu – czas na balans

Praca w coworkingu polega na wynajęciu przestrzeni biurowej, w której możesz pracować zdalnie lub ze swoim zespołem. W różnych miastach znajdziesz różnorodne oferty, które możesz dopasować do swojego stylu pracy. Biuro coworkingowe oferuje np. wynajem biurka na godziny, na miesiące lub dostęp do całej przestrzeni coworkingowej (sale konferencyjne, biura, wydzielone pokoje).

Niebywałą zaletą takich miejsc jest oddzielenie pracy od życia osobistego. Gdy pracujesz w biurze coworkingowym, masz większą możliwość skupienia się na tym, co powinieneś zrobić. Nie musisz odrywać się od pracy i myśleć o swoich obowiązkach, które trzeba wykonać w domu. W wolnych chwilach możesz skorzystać z coworkingowej kuchni, zaparzyć aromatyczną kawę z ekspresu lub porozmawiać z innymi ludźmi, którzy dzielą z Tobą przestrzeń. Co ważniejsze, możliwa i bardzo cenna jest wymiana doświadczeń ze współpracownikami i nowo poznanymi osobami. Niektórzy mają dość samotnej pracy i siedzenia cały dzień w domu, więc szukają biur coworkingowych właśnie w tym celu – żeby zapewnić sobie nową sieć kontaktów i spędzić miło czas na rozmowie przy kawie.

Wady pracy w domu – gdy zapominasz o sobie

Porozmawiajmy teraz o ciemnych stronach pracy w domowym zaciszu. O ile samotne osoby mogą sobie pozwolić na pracę w ciszy i spokoju, o tyle rodzice lub osoby w związkach mogą mieć z tym problem. Wyobraź sobie, że musisz przeprowadzić rozmowę ze swoim klientem lub potrzebujesz dużego skupienia, bo akurat pracujesz nad trudnym projektem, a Twoja druga połówka akurat prowadzi przez telefon rozmowę za rozmową, Twoje dziecko płacze, a pies głośno szczeka. Takie nagromadzenie dźwięków zdecydowanie utrudnia pracę zdalną.

Ciężko jest również przebywać cały czas w tym samym pomieszczeniu – można odnieść wtedy wrażenie, że wciąż pracujemy, a odpoczynek w łóżku może zacząć  kojarzyć się z leżeniem i pisaniem artykułów jako copywriter. Przebywanie w takich warunkach nie działa dobrze na wydajność i komfort psychiczny.

Wady pracy w coworkingu – porozmawiajmy o kosztach

Wynajęcie biura coworkingowego wiąże się oczywiście z dodatkowymi opłatami, które nie są takie niskie. Cena wynajmu za całe biuro coworkingowe waha się od 400 do 1000 złotych za metr kwadratowy, zależnie od miejscowości i konkretnej lokalizacji w mieście. Jeszcze droższe będzie wynajęcie całej przestrzeni coworkingowej – tutaj ceny zaczynają się od 600 złotych. Dodatkowymi utrudnieniami w coworkingu mogą się okazać:

  • długi dojazd do biura,
  • brak prywatności,
  • brak komfortu (niewygodne siedzenia),
  • zbyt mocna klimatyzacja.

Niektóre biura coworkingowe oferują również miejsce na przechowywanie swoich przedmiotów, np. laptopa do pracy, słuchawek i innych. Problem pojawia się wtedy, gdy pewnego dnia nie uda Ci się dojechać do biura ze względu na chorobę bądź inny wypadek losowy, a pozostawienie sprzętu w szafce uniemożliwi pracę z domu. Warto również wziąć pod uwagę, czy w takich sytuacjach nie stracisz zbyt dużo czasu i siły na dojazd.

Gdzie lepiej odnajdzie się freelancer?

Freelancer ma ten przywilej, że może wybrać, gdzie chce pracować. Może także sam ustalać swój czas pracy, czy w domu, czy też poza nim. Tłumacze, graficy, copywriterzy, programiści – każdy z nich musi pomyśleć o wadach i zaletach coworkingu lub pracy w domu. Żeby zadbać przede wszystkim o swój komfort podczas wykonywanej pracy, warto pomyśleć o kilku czynnikach, które na niego wpływają:

  • nagromadzenie dźwięków,
  • prywatność,
  • dobre łącze internetowe,
  • atmosfera (lepiej czujesz się sam czy wśród innych?).

Pamiętaj również o tym, że nie musisz wybierać tylko między dwiema możliwościami. Jeśli nie czujesz się dobrze ani samemu w domu, ani w biurze coworkingowym, może dobrym rozwiązaniem byłaby praca w różnych miejscach na przemian, np. jeden tydzień w domu, następny w biurze, a kolejny w różnych lokalnych kawiarniach? Niezależnie od tego, co wybierzesz, pamiętaj również o tym, żeby zapewnić sobie ciągłość zleceń, dzięki czemu praca w każdym miejscu będzie bardziej satysfakcjonująca. Jeśli jesteś freelancerem, możesz to zrobić u nas – wystarczy zamieścić ogłoszenie jako copywriter, grafik lub ekspert innej dziedziny.

Zaloguj się
Zarejestruj się
Resetuj hasło

Proszę wpisać nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z linkiem do ustawienia nowego hasła.