praca zdalna z domu

Stacjonarna praca w biurze nie jest szczytem Twoich marzeń? Chcesz poczuć powiew niezależności na skrzydłach swojej kariery zawodowej? Przejdź na pracę zdalną! Poznaj zalety pracy z domu i dowiedz się, jak znaleźć pierwsze zlecenia!

Co to jest praca zdalna?

Przyzwyczaiłeś się do tego, że Twoi rodzice i dziadkowie wstawali wcześnie rano, wychodzili do pracy na godzinę 8 i kończyli ją o 16. Oczywiście, przy założeniu, że nie pracowali na zmiany. Codziennie to samo, dzień w dzień identyczny harmonogram, który o znużenie przyprawia już po kilku tygodniach rutyny. Czy tak musi być i w Twoim przypadku? Nie! Wystarczy, że wybierze pracę zdalną!

Praca zdalna, to w największym skrócie, praca wykonywana poza siedzibą firmy. Nie zawsze jednak musi to być praca z domu. Największą zaletą takiej formuły jest to, że zlecenie możesz realizować z dowolnego miejsca na świecie. To doskonały sposób na to, aby połączyć pracę i pasję do podróżowania. Ale nie tylko – to też opcja dla domatorów. Sam wybierasz miejsce wykonywania obowiązków zawodowych, które najbardziej Ci odpowiada!

Pracuj, gdzie chcesz i zarabiaj ile chcesz

Lubisz ciepły klimat i cierpisz za każdym razem, gdy w Polsce zaczyna się kalendarzowa jesień? Przechodząc na pracę zdalną, możesz zimne miesiące spędzić poza krajem! W zdecydowanej większości przypadków, do wykonywania codziennych obowiązków zawodowych potrzebny będzie Ci wyłącznie komputer oraz dostęp do sieci. 

Zaletą pracy zdalnej jest także to, że sam określasz wysokość zarobków. Oczywiście jest ona bezpośrednio powiązana z Twoim codziennych zaangażowaniem. Nie musisz jednak pytać nikogo o zgodę na urlop. W jednym miesiącu możesz popracować więcej, aby przez następnych kilka tygodni cieszyć się czasem wolnym. 
Oszczędzaj czas i pieniądze

Dla wielu osób dużym problem jest kwestia czasochłonnych dojazdów do pracy. Co ciekawe, problem ten mają nie tylko mieszkańcy dużych miast, którzy każdego dnia stoją uwięzieni w niekończących się korkach, lecz również osoby mieszkające na prowincji, które do pracy dojeżdżają do miasta. Minimum godzina poświęcona na dojazd do pracy i tyle samo czasu potrzebnego na powrót do domu, to zdecydowanie za długo. 

Pracując zdalnie, nie musisz się martwić o dojazd do pracy. Wystarczy, że siądziesz przy biurku i już możesz zacząć realizować kolejne zlecenia. Dzięki temu możesz więcej uwagi poświęcić swoim bliskim. Praca z własnego domu to realna oszczędność nie tylko czasu, lecz również pieniędzy. Niezależnie od tego, czy do tej pory dojeżdżałeś do pracy samochodem, czy autobusem, za taką podróż musiałeś zapłacić. 

Od czego zacząć pracę zdalną?

Droga do rozpoczęcia przygody z pracą zdalną niejednokrotnie bywa wyboista. W pierwszej kolejności musisz określić, czym chcesz się zająć. Nie może być to wybór losowy. Przemyśl dokładnie jakie są Twoje mocne strony, jakie masz umiejętności i predyspozycje zawodowe. Dzięki temu zwiększysz prawdopodobieństwo, że już za pierwszym razem podejmiesz właściwą decyzję co do dalszego rozwoju swojej kariery zawodowej.

Pracować zdalnie możesz na wielu stanowiskach. Jest to forma pracy, w której odnajdą się m.in.:

  • tłumacze, 
  • graficy komputerowi,
  • wirtualne asystentki,
  • copywriterzy,
  • monterzy klipów wideo,
  • specjaliści od obróbki dźwięku,
  • marketingowcy.

Zastanów się, jaki zawód Ci odpowiada. W niektórych przypadkach wystarczy silna motywacja i udoskonalenie umiejętności, lecz niekiedy pomocne może okazać wykształcenie kierunkowe. Gdy już podejmiesz decyzję odnośnie kierunku, w jakim chcesz się rozwijać, przyjdzie pora na tworzenie portfolio i realizację pierwszych zleceń.

Jak stworzyć portfolio, aby znaleźć pracę zdalną?

Jeśli chcesz zostać freelancerem, to niemal w każdej branży niezbędne okaże się portfolio. Dzięki niemu będziesz mógł przedstawić potencjalnemu zleceniodawcy swoje umiejętności. Zwróć jednak uwagę na to, aby nie zamieszczać w nim całej swojej dotychczasowej twórczości. Dokonaj selekcji zrealizowanych projektów i wybierz jedynie te, które są Twoim zdaniem najlepsze. 

Co jakiś czas odświeżaj swoje portfolio. Zdziwisz się, jak duży będzie progres Twoich umiejętności na przestrzeni kilku lat. Projekty, z których kiedyś byłeś dumny niczym paw, będziesz chciał włożyć na dno szuflady. 

Jak zbudować portfolio, aby spodobało się potencjalnemu klientowi? Sporo zależy od specyfiki Twojej działalności. Jeśli zajmujesz się kreacją twórczą, to możesz podejść do stworzenia wizytówki swoich umiejętności w sposób nieszablonowy. Jednak gdy piszesz teksty specjalistyczne i chcesz pozyskać klienta o ugruntowanej pozycji na rynku, postaw na prostotę. Pamiętaj, że najlepiej jest dostosować sposobu przekazu do profilu odbiorcy.

Gdzie szukać zleceń jako freelancer?

Jako osoba pracująca zdalnie, swoich klientów będziesz pozyskiwać w sieci. Aby zwiększyć skuteczność poszukiwań, działaj na wielu płaszczyznach. Wykorzystuj potencjał zarówno portali internetowych, jak i mediów społecznościowych.

Masz dość codziennej rutyny? Chcesz przejść na pracę zdalną? Zarejestruj się w naszym serwisie! Dołącz do grona freelancerów, którzy postawili na niezależność i wzięli los kariery zawodowej we własne ręce!

Zaloguj się
Zarejestruj się
Resetuj hasło

Proszę wpisać nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z linkiem do ustawienia nowego hasła.