Praca zdalna poza domem

Praca zdalna, która jeszcze do niedawna była przywilejem freelancerów, coraz częściej gości na polskim podwórku. Jednak wykonywanie służbowych obowiązków z własnego domu bywa męczące – zaciera się granica pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. Sprawdź, jak zorganizować pracę zdalną poza domem! 

Przywilej pracy zdalnej, czyli kto pracuje poza biurem?

Chcesz samodzielnie decydować o tym gdzie i w jakich godzinach pracujesz? Masz dość dojazdów na drugi koniec miasta, na które każdego dnia tracisz sporo czasu? Zostań freelancerem! Zyskasz wolność, o której mogą pomarzyć pracownicy etatowi związani ze stacjonarnym trybem pracy.

Co możesz robić jako freelancer? Lista specjalizacji jest dość długa. Wybierz zawód adekwatny do swoich predyspozycji i przejdź na pracę zdalną!

Wśród freelancerów spotkać można m.in.:

  • grafików komputerowych,
  • copywriterów,
  • tłumaczy,
  • koderów stron internetowych,
  • programistów,
  • specjalistów od reklamy w mediach społecznościowych.

Pracuj rano lub w środku nocy – tak jak Tobie jest wygodnie, a nie w godzinach wyznaczonych przez pracodawcę. Załóż konto w naszym serwisie i znajdź pierwszych zleceniodawców!

Czy warto pracować zdalnie z własnego mieszkania?

Freelancerów z grubsza można podzielić na tych, którzy uwielbiają pracę w zaciszu własnego mieszkania i na takich, którzy nie wyobrażają sobie pracować w domu. Owszem, praca z salonu (ew. z sypialni) ma tę zaletę, że możesz swoje obowiązki zawodowe wykonywać nawet w piżamie. Zastanów się jednak, czy nie wpłynie to na Twoją efektywność.

Pracując z domu, trudno jest całkowicie rozgraniczyć życie prywatne od zawodowego, zwłaszcza gdy masz małe mieszkanie i nie jesteś w stanie wydzielić osobnego pomieszczenia na biuro. Masz wokół siebie sporo rozpraszaczy. Naczynia w zlewie dopominają się o to, aby je wreszcie umyć, a żądne zabawy dzieci nieustannie proszą o chwilę uwagi. Czy jest jakaś alternatywa? Oczywiście! Praca zdalna spoza domu.

Zadbaj o komfort pracy zdalnej

No dobrze, to skoro nie w domu, to gdzie pracować? Odpowiedź jest prosta – tam gdzie chcesz! Oczywiście dużo zależy od specyfiki Twojej pracy. Jeśli do wykonywania obowiązków zawodowych potrzebny jest Ci wyłącznie komputer, to ogranicza Cię jedynie dostęp do gniazdka (lub wytrzymałość baterii). Możesz pracować w kawiarni, w parku, podróżując pociągiem albo w biurze coworkingowym.

Praca z kawiarni

Lubisz, gdy wokół Ciebie wiele się dzieje? Szmer kawiarnianego gwaru wzmacnia Twój potencjał twórczy, a filiżanka świeżo zaparzonej kawy dodaje energii do działania? W takim przypadku idealnym rozwiązaniem dla Ciebie będzie praca z kawiarni. 

Praca na świeżym powietrzu

Słońce, plaża i szum morza to nie tylko wizja wymarzonych wakacji. Jako freelancer możesz pracować z dowolnego miejsca na świecie. No dobrze, plaża to może nie najlepszy pomysł, bo drobinki piasku mogą uszkodzić Twój sprzęt. A co powiesz na koc w parku? Albo taras z widokiem na góry? Możliwości jest mnóstwo. Wielu freelancerów łączy pracę zdalną z podróżowaniem!

Biura coworkingowe

Nie samymi podróżami jednak człowiek żyje i czasem trzeba zejść na ziemię. Praca w kawiarni czy na świeżym powietrzu to opcje, które nie każdemu odpowiadają. Jeśli szukasz komfortowej miejscówki, wygodnego krzesła i wydzielonej przestrzeni, w której będziesz mógł popracować w skupieniu, to zapoznaj się z ofertą lokalnych biur coworkingowych. Praca w takim miejscu ma jeszcze jedną zaletę – możesz poznać innych freelancerów i nawiązać ciekawe relacje biznesowe.

Zainwestuj w sprzęt dobrej jakości

Nie ważne czy jesteś grafikiem, redaktorem czy programistą. Do codziennej pracy potrzebny Ci jest dobrej jakości sprzęt. Jeśli zamierzasz pracować spoza domu, to zainwestuj w urządzenie lekkie i wytrzymałe. Taki komputer może i nie jest tani, jednak zapewni komfort i nie będziesz się frustrować za każdym razem, gdy w najmniej odpowiednim momencie odmówi współpracy.

Pamiętaj o bezpieczeństwie danych

Jesteś na bakier z oprogramowaniem do szyfrowania haseł i antywirusami? Uważaj, aby nie stać się łatwym kąskiem dla hakerów. Zadbaj o bezpieczeństwie danych, zwłaszcza w sytuacji, gdy chcesz korzystać z ogólnodostępnej sieci. Nie otwieraj podejrzanych linków, odwiedzaj wyłącznie zaufane strony z certyfikatem bezpieczeństwa. Ewentualny wyciek poufnych informacji może być dopiero początkiem problemów o większym kalibrze.

Zatroszcz się o płynność zleceń

I na koniec najważniejsze – gdy zdecydujesz się zostać freelancerem, musisz zadbać o płynność zleceń. Stabilność finansowa da Ci wolność decyzyjną, a opłaty za wynajem biurka w przestrzeni coworkingowej czy kolejna kawa w ulubionej kawiarni przestaną być nadmiernym obciążeniem dla Twojego budżetu. 

Szukanie kolejnych zleceń na portalach z ogłoszeniami to zajęcie żmudne i czasochłonne. A co powiesz na to, żeby zleceniodawcy sami Cię znajdowali?
Szukasz nowych zleceń, aby zbudować stabilność finansową? Chcesz dołączyć do projektu, w którym wykorzystasz swój potencjał twórczy? Zarejestruj się w naszym portalu i dołącz do grona głodnych wyzwań freelancerów!

Zaloguj się
Zarejestruj się
Resetuj hasło

Proszę wpisać nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z linkiem do ustawienia nowego hasła.