shutterstock 1918025429

Freelancing to dla jednych sposób rozwoju drogi zawodowej bez szefa, bez korporacji i limitu urlopu. Dla innych to wręcz styl życia. Sposób na to, aby spełniać się zawodowo, a przy tym czerpać z życia pełnymi garściami. Zanim jednak jako freelancer zaczniesz liczyć zyski, zastanów się, jaka forma rozliczania pracy będzie dla Ciebie opłacalna.

Jaki sposób rozliczeń z fiskusem będzie optymalny?

Unikanie obowiązku podatkowego nigdy nie jest dobrym pomysłem. Fiskus ma obecnie na tyle rozwinięte narzędzia, że prędzej czy później jest w stanie wyłapać każdego, kto próbuje swoich sił w szarej strefie. Zastanawiasz się zapewne, jaką metodę rozliczeń wybrać.

Wiele zależy od tego, ile zarabiasz w ciągu miesiąca oraz jak wygląda Twoja sytuacja zawodowa. Masz do wyboru kilka możliwości, m.in. założenie własnej działalności gospodarczej, działalność nierejestrowa lub umowy cywilnoprawne.

Jeśli jesteś na początku drogi zawodowej i obawiasz się, że Twoje przychody będą zbyt niskie, aby opłacić wszystkie wymagane prawem składki (ubezpieczenie zdrowotne, ZUS), to może działalność nierejestrowana będzie dla Ciebie dobrym pomysłem na start. Taką opcję daje Ustawa Prawo przedsiębiorców. Skorzystać mogą z niej osoby, których przychód w skali miesiąca nie przekroczy 50% minimalnego wynagrodzenia. 

A co w sytuacji, gdy Twoje przychody wzrosną? Wówczas rozważ założenie własnej firmy. W tym przypadku, o ile przez ostatnich 5 lat nie prowadziłeś działalności, również możesz liczyć na ulgi (np. Ulga na start – 6 miesięcy bez składek na ubezpieczenie społeczne, Mały ZUS). 

Jeśli nie chcesz rejestrować działalności gospodarczej, to zostaje jeszcze jedna możliwość, a mianowicie umowy cywilnoprawne. Tu w grę wchodzą umowa o dzieło oraz umowa zlecenie. Zanim zdecydujesz się na jedną z nich, to zapoznaj się z regulacjami, jakie ich dotyczą. 

Jak rozliczać się ze zleceniodawcą?

Praca na etacie kojarzy się z wygodną posadą i pewnością co do tego, że na koncie w banku co miesiąc pojawi się określona suma pieniędzy. Freelancerzy nie mają takiej stabilności. Owszem, pracując na własną rękę, sam decydujesz o tym, ile czasu przeznaczasz na realizowanie zawodowych obowiązków, a ile na odpoczynek. Dzięki temu praktycznie nie masz górnego limitu zarobków, jednak wystarczy chwila lenistwa, abyś odczuł to w postaci zdecydowanie niższych przychodów.

Dla wielu osób, szczególnie na początku ich zawodowej drogi, problemem jest to, w jaki sposób rozliczać się ze zleceniodawcą. Co do zasady, płatność jest za określony efekt, a nie za przepracowany czas, chociaż i od tego modelu zdarzają się sporadyczne wyjątki. Jeśli chcesz zapewnić sobie stabilność finansową, to zadbaj o regularny przypływ nowych zleceń i określ odpowiednio wysokie stawki. Zarejestruj się w naszym portalu i pokaż potencjalnym zleceniodawcom, co masz do zaoferowania!
Copywriter

Jak swoją pracę może rozliczać copywriter? Jest na to kilka sposobów. Wciąż najbardziej popularny model rozliczeń to wycena 1000 znaków ze spacjami. Możesz też wycenić znaki bez spacji, choć jest to rozwiązanie spotykane zdecydowanie rzadziej i niezbyt lubiane przez copywriterów. Czasem można się też spotkać z wyceną za liczbę słów, choć w takiej formie rozliczenia prowadzą głównie osoby współpracujące z zagranicznymi zleceniodawcami. 

Wycena liczby napisanych znaków (czy to ze spacją, czy bez niej, nie zawsze się sprawdza). Takie rozliczenie może okazać się dosyć problematyczne np. w przypadku krótkich form, jak teksty czy hasła reklamowe. Co do zasady, mają one małą liczbę znaków, jednak wymagają od copywritera sporo kreatywności, a ich wymyślenie pochłania dużo czasu. Wówczas, możesz umówić się ze zleceniodawcą na płatność za cały projekt. Na podobnej zasadzie często rozliczane jest stworzenie treści do serwisu (np. na stronę internetową firmy).

Grafik 

Praca grafika również może być rozliczana na różne sposoby. Graficy, o wiele częściej niż copywriterzy, rozliczają się za czas, jaki poświęcają na pracę nad konkretnym projektem – zwłaszcza przy obszerniejszych i bardziej wymagających zleceniach, jak np. stworzenie projektu graficznego serwisu internetowego, czy wykonanie identyfikacji wizualnej dla firmy.

Jednak, w przypadku mniejszych zleceń, które dotyczą np. serii grafik do postów social media, rozliczenia mogą być prowadzone za każdą grafikę oddzielnie. Jeśli planujesz dłuższą współpracę z konkretnym zleceniodawcą, możesz też zdecydować się na rozliczenie abonamentowe.

Tłumacz

Tłumacz, podobnie jak copywriter, rozlicza się za ilość znaków. Jednak podstawą do wyceny nie jest w tym przypadku 1000 znaków tekstu, lecz najczęściej strona. Niekiedy, przy większych projektach lub stałej współpracy, niektórzy tłumacze decydują się również na rozliczenie godzinowe. Która opcja będzie dla Ciebie korzystniejsza? O tym musisz już zadecydować samodzielnie.

Chcesz poznać aktualne stawki freelancerów? Sprawdź, jak swoją pracę wyceniają specjaliści zarejestrowani w naszej bazie! Dołącz do nich i daj się znaleźć zleceniodawcom!

Zaloguj się
Zarejestruj się
Resetuj hasło

Proszę wpisać nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z linkiem do ustawienia nowego hasła.