top view business contract form with coffee eyeglasses car calculator pen with magnifying glass on wooden background

Freelancer to osoba, która decyduje się na pracę na swoich warunkach. Nie musi chodzić do biura, sama narzuca sobie tempo pracy i liczbę zleceń w danym miesiącu. Może też przyjmować zlecenia od różnych zleceniodawców. Zanim jednak to zrobi, musi najpierw zastanowić się, jaka forma zatrudnienia będzie dla niej najkorzystniejsza. 

Freelancer na umowie o dzieło – gdy płacą Ci za efekt

Umowę o dzieło wybierają najczęściej klienci, którym najbardziej zależy na efekcie końcowym pracy, nie na jego sposobie wykonania. To z kolei zapewnia wykonawcy swobodę w ustalaniu własnego tempa pracy. W umowie o dzieło obydwie strony muszą określić wymagania dotyczące końcowego efektu dzieła, tzn. jak dokładnie ma wyglądać, w jakim terminie powinno być dostarczone, a przede wszystkim, jakie wynagrodzenie przysługuje za jego wykonanie. Jest to najkorzystniejszy rodzaj umowy m. in dla:

  • copywriterów,
  • grafików,
  • programistów,
  • tłumaczy.

Wykonawcy z tych branż często szukają pojedynczych zleceń, ale dla różnych klientów. Dzięki umowie o dzieło dostają też największą kwotę na rękę, ponieważ podatek dochodowy dotyczy tylko 50% wartości umowy. Od 2021 roku niestety taki rodzaj umowy klient musi zgłosić do ZUS-u w ciągu 7 dni od jej zawarcia. Co to oznacza dla freelancera? Po jego stronie nic się nie zmienia, jednak klient może nie chcieć dokładać sobie dodatkowych problemów i może unikać zawierania umowy o dzieło. Warto pamiętać również o tym, że taka forma zatrudnienia obowiązuje nie tylko na piśmie, lecz także ustnie! 

Freelancer na umowie zlecenie – gdy płacą Ci za czas

Umowa zlecenie jest bardzo korzystna dla freelancerów, którzy mają zapewnioną ciągłość zleceń i określoną ilość czasu dziennie na wykonanie powierzonego zadania. Jeśli Twoim obowiązkiem jest np. pomaganie w prowadzeniu strony internetowej, fanpejdża lub instagrama danej firmy przez 6 godzin dziennie, umowa zlecenie będzie dla Ciebie odpowiednia. Niestety, sporą wadą tego rodzaju formy zatrudnienia jest zdecydowanie większe ponoszenie kosztów przez zleceniodawcę w porównaniu z umową o dzieło. Musi on ponosić w tym wypadku “koszty pracownicze”, czyli ubezpieczenie oraz odprowadzanie składek za Ciebie. Inaczej sytuacja wygląda w wypadku studentów – są oni zwolnieni z odprowadzania składek, więc pracodawca ponosi zdecydowanie mniejsze koszty przy tej formie zatrudnienia. Jeśli jesteś studentem, pomyśl o tym i zastanów się, czy z tego powodu nie powinieneś poprosić swojego pracodawcę o podwyżkę! Pamiętaj również o tym, że podpisując umowę zlecenie, nie masz obowiązku wykonywania swojej pracy w biurze. Możesz robić to zdalnie, np. u siebie w domu. Warto wspomnieć, że jeśli pracujesz z domu, należy odpowiednio zadbać o balans między pracą a życiem osobistym

Freelancer na B2B – czyli własna działalność gospodarcza

Jeśli jesteś freelancerem, który ma już zapewnioną stałą liczbę zleceń lub gdy pracujesz dla konkretnej firmy, rozważ założenie jednoosobowej działalności gospodarczej (B2B – business to business). Taka forma zatrudnienia jest korzystna szczególnie dla dużych firm, które zatrudniając zaufanego profesjonalistę, unikają pokrywania kosztów związanych ze składkami do ZUS-u. To, co jest jednak bardzo korzystne dla freelancera, to możliwość wystawiania faktur za wykonane zlecenie. Pozwala to na nawiązanie współpracy z wieloma firmami na raz, dzięki czemu freelancer może zwiększyć swoje zyski. Łatwiej mają szczególnie osoby, które pierwszy raz zakładają działalność gospodarczą. Przez okres 6 miesięcy mają ulgę na start, czyli nie muszą w tym czasie odprowadzać składek ubezpieczeniowych. Przez następne dwa lata mają również niższy ZUS. Jeśli zastanawiasz się, jak zarządać własnym biznesem, gdy już jesteś na B2B, zajrzyj do naszego artykułu, w którym znajdziesz kilka bardzo cennych wskazówek. 

Początkujący freelancer – gdy dopiero zaczynasz

Niezależnie od tego, czy jesteś dorabiającym studentem, czy zastanawiasz się dopiero nad karierą “wolnego strzelca”, zawsze jest dobry moment na budowanie swojego portfolio. Pojedyncze zlecenia, nawet jeśli zdarzają się jeszcze rzadko, są bardzo przydatne, gdy dopiero zbierasz doświadczenie jako copywriter, grafik lub programista. Dzięki nim zyskasz rozpoznawalność na rynku, zdobędziesz polecenia od zlecających i zaczniesz budować swoją osobistą markę. Im więcej takich pojedynczych zleceń będziesz wykonywać, tym szybciej będziesz mógł sobie pozwolić na formę całkowitego samozatrudnienia. Nasz portal zapewni Ci możliwość sprawdzenia, czy odnajdziesz się jako freelancer. Jeśli zajmujesz się np. 

zamieść u nas swoje ogłoszenie. Sprawdź, jak łatwo zacząć swoją przygodę z samozatrudnieniem i przekonaj się, czy to jest to, co lubisz! 

Zaloguj się
Zarejestruj się
Resetuj hasło

Proszę wpisać nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z linkiem do ustawienia nowego hasła.