Co wiedzieć żeby zostać freelancerem

Od zawsze marzyła Ci się praca zdalna z dowolnego miejsca na ziemi? Nie znosisz korporacyjnych sztywnych ram, a na samą myśl o spotkaniu z szefem przechodzą po Twoich plecach nieprzyjemne ciarki? Pora porzucić etat! Samodzielnie decyduj o tym ile pracować. Zostań freelancerem!

Kto to jest freelancer?

Niezależność, elastyczność w podejmowaniu decyzji, wolność zawodowa, pełna swoboda i samodzielność – to zaledwie garść określeń, jakie już w pierwszej chwili kojarzą się z pracą freelancera. Wolny strzelec, jak łatwo się domyślić po samej nazwie, to osoba, która samodzielnie kreuje swoją drogę zawodową.

Może od dziecka słyszałeś, że jedynym bezpiecznym rozwiązaniem jest praca na etat, najlepiej przez całe życie u jednego pracodawcy? W takim systemie funkcjonowali zapewne Twoi rodzice i dziadkowie, nic więc dziwnego, że i Tobie starali się przekazać podobne przekonania. 

Okazuje się jednak, że praca etatowa, to nie jedyne rozwiązanie, jakie na Ciebie czeka. O wiele więcej swobody daje praca na własny rachunek. Przekonaj się, jak duży jest wachlarz zawodów dla freelancerów. W którym z nich najlepiej się odnajdziesz?

W jakich zawodach może pracować freelancer?

Na współczesnym rynku pracy freelancerzy są dosłownie rozchwytywani. Wielu pracodawców ceni współpracę z wolnymi strzelcami. To dla nich sposób na realne oszczędności, a także możliwość elastycznego zarządzania firmą.

Wśród freelancerów można spotkać przedstawicieli różnorakich zawodów. Na karierę wolnego strzelca najczęściej decydują się:

 • copywriterzy,
 • programiści,
 • graficy komputerowi,
 • specjaliści ds. marketingu,
 • wirtualne asystentki,
 • specjaliści SEO,
 • redaktorzy, 
 • tłumacze,
 • fotografowie.

Jak widzisz, możliwości masz wiele. Nie jesteś pewny, jaką drogę wybrać? Wykonaj test predyspozycji zawodowych, a poznasz swoje mocne i słabe strony.

Biznes

0
Deleguj zadania i zajmij się rozwojem swojej firmy

Dlaczego warto zostać freelancerem?

Powodów jest wiele, a każdy z nich jest tak samo dobry, aby wreszcie porzucić etat. Pamiętaj jednak, że praca jako wolny strzelec, to nie w każdym przypadku jest dobre rozwiązanie. Jednak liczba plusów zdecydowanie przewyższa pewne niedogodności wynikające z samodzielnej organizacji obowiązków zawodowych.

 • Masz nienormowany czas pracy – dla niektórych to przekleństwo, a dla innych wybawienie. To tylko i wyłącznie od Ciebie zależy, czy pracujesz 5, czy 12 godzin w ciągu dnia. Chcesz mieć wolne weekendy, a może lubisz pracę w sobotnie popołudnie? Sam o tym zdecyduj!
 • Samodzielnie określasz stawki – dzięki temu wybierasz tylko te zlecenia, którymi faktycznie jesteś zainteresowany. Już nie musisz pracować za najniższą krajową!
 • Robisz to co lubisz – o ile jeszcze w pracy etatowej można się zmuszać do wykonywania zadań, za którymi się nie przepada, o tyle, wybierając drogę freelancera, musisz całym sercem kochać swoją robotę. W przeciwnym razie Twoja kariera zakończy się bardzo szybko.

To tylko kilka spośród wielu korzyści, jakie wynikają z pracy freelancera. Dołącz do tego całkowitą wolność w kreowaniu kariery zawodowej, a zyskasz obraz pracy marzeń!

Czy są jakieś minusy w pracy freelancera?

Wszędzie tam, gdzie są plusy, muszą też znaleźć się i jakieś minusy – w przeciwnym razie świat byłby zbyt piękny. Jakie są ciemniejsze strony pracy jako wolny strzelec?

 • Brak stabilizacji finansowej – gdy pracujesz na etat, to z góry wiesz, ile pieniędzy zasili Twoje konto bankowe w każdym miesiącu. Freelancer codziennie musi wykazywać się determinacją w zdobywaniu nowych zleceń, aby w pewnym momencie nie zostać na przysłowiowym lodzie. 
 • Konieczność perfekcyjnego zarządzania czasem własnym – w życiu freelancera nie ma miejsca nawet na odrobinę prokrastynacji. Chcesz pracować jako wolny strzelec? Musisz do perfekcji opanować trudną sztukę planowania i realizowania zadań w założonym czasie. W przeciwnym razie szybko się zatrze granica pomiędzy Twoim życiem zawodowym a prywatnym.
 • Samodzielne rozliczanie się z fiskusem – będąc freelancerem, musisz (w większości przypadków) pamiętać o tym, aby na czas uregulować wszelkie zobowiązania wobec ZUS-u czy Urzędu Skarbowego.

Jak widzisz, są pewne niedogodności w pracy freelancera, jednak dzięki dobrej organizacji będziesz w stanie się z nimi szybko uporać!

Jakie cechy charakteru powinien mieć wolny strzelec?

Już wiesz, że każdy freelancer jest sam sobie sterem, żeglarzem, okrętem, a także kapitanem i majtkiem pokładowym. Oznacza to, że jeśli marzy Ci się porzucenie etatu, to powinieneś być osobą wszechstronną. 

Freelancer samodzielnie pozyskuje nowe zlecenia. Im bardziej otwarty jesteś na nowe kontakty, tym większa jest szansa na to, że łatwiej zjednasz sobie zleceniodawców. Jeśli wolny strzelec jest taką szarą myszką, to trudno mu rywalizować z konkurencją. Od samego początku działalności musisz inwestować w rozwój własnej marki, a do tego przyda Ci się z całą pewnością przebojowość.

Twoja kariera będzie się rozwijała bez zbędnych zawirowań pod warunkiem, że jesteś osobą terminową. Nie możesz sobie pozwolić nawet na najdrobniejsze przesunięcia ustalonych wcześniej deadline’ów. Jeśli wpadki będą zdarzać Ci się zbyt często, to Twój wizerunek profesjonalisty szybko legnie w gruzach.

Zależy Ci na tym, aby stopniowo budować silną pozycję wśród innych freelancerów? Dodaj ogłoszenie do naszego portalu i zyskaj szansę na realizację ciekawych projektów!
Zaloguj się
Zarejestruj się
Resetuj hasło

Proszę wpisać nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z linkiem do ustawienia nowego hasła.