Zarządzanie własnym biznesem jako freelance

Jesteś głęboko przekonany, że praca na etacie nie jest dla Ciebie? Spróbuj swoich sił jako freelancer! Sprawdź, jak zarządzać własnym biznesem, aby odnieść zawodowy sukces. Skorzystaj z naszych porad i zbuduj solidne podstawy, na których rozwinie się Twoja marka!

Kim jest freelancer?

Freelancer to inaczej wolny strzelec, czyli osoba, która pracuje na własny rachunek. Nie ma nad sobą szefa wydającego polecenia. Z drugiej strony, nie ma też źródła stałego dochodu. O każde zlecenie musi walczyć niczym lew, co sprawia, że taka forma rozwoju kariery zawodowej staje się jeszcze bardziej ekscytująca!

Jak zostać freelancerem?

Najważniejsze jest to, że freelancerem może zostać każdy, kto czuje, że przyszedł najwyższy czas na diametralną zmianę w jego życiu zawodowym. Jeśli nie chcesz już pracować po osiem godzin na dobę i masz dość proszenia się o każdy wolny dzień, to załóż własny biznes. Nie ma w tym przypadku żadnych ograniczeń wiekowych! Wśród freelancerów można spotkać i osoby, które dopiero rozpoczynają karierę, i takie, którym już niewiele brakuje do zasłużonej emerytury.

Czy trzeba zakładać własną działalność gospodarczą?

Nie, nie musisz zakładać działalności gospodarczej, aby zostać freelancerem. Co prawda, sporo osób podąża właśnie tą ścieżką, jednak nie jest to jedyna dostępna opcja. Możesz rozliczać się na innych zasadach, np. współpracując w ramach umowy o dzieło lub umowy zlecenie. Gdy traktujesz freelance jako źródło dodatkowego dochodu i nie wiążesz z tą działalnością zbyt dużych przychodów (do 50% wynagrodzenia minimalnego w skali miesiąca), wówczas możesz zarabiać na działalności nierejestrowanej.

Czy trzeba wynajmować biuro?

Kolejna dobra wiadomość jest taka, że nie musisz wynajmować biura. Oczywiście, możesz to zrobić, aby rozgraniczyć życie prywatne od zawodowego, jednak wielu freelancerów wykonuje swoje obowiązki w domowym zaciszu. To sposób na realne oszczędności i komfort dla tych, którzy dobrze czują się we własnych czterech kątach.

Trudne początki, czyli jak przebić się przez konkurencję?

W każdej działalności najtrudniejsze są zawsze początki. Freelance jest o tyle specyficzny, że musisz nie tylko zmagać się z nową dla siebie sytuacją, lecz także, już od samego początku, musisz czuwać nad tym, aby znaleźć skuteczny sposób na pokonanie konkurencji. Jak to zrobić? Postaraj się kreować profesjonalny wizerunek i zatroszcz się o to, aby każdy klient był usatysfakcjonowany efektem zlecania, jakie dla niego wykonujesz.

Zadbaj o profesjonalne portfolio

Portfolio to zbiór Twoich najlepszych prac. To wizytówka, która będzie mówiła za Ciebie. Gdy starasz się dostać pracę na etat, przechodzisz przez skomplikowany proces rekrutacyjny. Jednym z jego elementów jest rozmowa kwalifikacyjna. Freelancerzy niezbyt często odbywają takie rozmowy. Zdecydowanie częściej, potencjalni zleceniodawcy weryfikują ich dotychczasowe osiągnięcia, przeglądając przesłane portfolio.

Na rozmowę rekrutacyjną nie poszedłbyś w potarganych jeansach i przepoconym podkoszulku, prawda? Nie wysyłaj zatem klientowi portfolio skleconego na kolanie, które woła o pomstę do nieba. Niechlujność, nawet najdrobniejsza, świadczy o całkowitym braku profesjonalizmu z Twojej strony. 

Reklamuj się wszędzie, gdzie się da

Reklama to podstawa rozwoju działalności. Możesz reklamować swoje usługi zarówno w mediach społecznościowych, jak i w reklamach wyświetlanych na liście wyników wyszukiwania Google. Opracuj taką strategię promocyjną, która pozwoli Ci osiągnąć maksymalne zyski przy stosunkowo niskim koszcie reklam. Jesteś copywriterem? Pomyśl nad stworzenie własnego bloga – to wizytówka i sposób na reklamę w jednym! 

Sztuka budowania własnej marki

Pracując na etat, jesteś elementem składowym większej układanki. Działając jako freelancer, jesteś całą układanką. Każdy Twój krok to cegiełka, z której buduje się całościowy obraz Twojej marki. Zadbaj zatem o to, aby od pierwszego dnia działalności, ukazywać się w jak najlepszym świetle. Pamiętaj, że szybciej skrytykuje Cię niezadowolony klient, niż pochwali ten, dla którego wykonałeś świetną robotę. 
Z jakich narzędzi korzystają freelancerzy?

Możesz sobie znacznie ułatwić codzienną pracę. Wystarczy, że będziesz korzystać z narzędzi, które przełożą się na wyższą efektywność wykonywanych działań. Sięgnij po aplikacje ułatwiające organizację dnia pracy, po miesięczne plannery czy oprogramowanie usprawniające kontakt z klientem i śledzenie postępu realizacji poszczególnych projektów.

Gdzie freelancerzy szukają zleceń?

Pracujesz zdalnie, zatem z dużym prawdopodobieństwem, zleceń też będziesz poszukiwał zdalnie. Jest sporo portali, na których zleceniodawcy umieszczają ogłoszenia. Następnie rozpoczyna się walka pomiędzy freelancerami o zdobycie nowego klienta. Rywalizują między sobą, nie tylko używając doświadczenia jako argumentu, lecz również coraz częściej zaniżają stawki, chcąc skusić zleceniodawcę atrakcyjnymi warunkami finansowymi.

Takie działanie na dłuższą metę może być męczące. Jest inne rozwiązanie! Sprawdź, jak działa nasz portal. To wyjątkowe miejsce, w którym swoje oferty zamieszczają freelancerzy, a zleceniodawcy odpowiadają na ogłoszenia, oferując projekt wybranej osobie!

Chcesz zdobyć dobrze płatne zlecenia? Zarejestruj konto w naszej bazie. Uzupełnij szczegółowo swój profil i poczekaj na kontakt od zleceniodawcy! Postaw na sprawdzone rozwiązanie!

Zaloguj się
Zarejestruj się
Resetuj hasło

Proszę wpisać nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z linkiem do ustawienia nowego hasła.